Podstawy bukmacherki

Giełdy zakładów - zostań sam bukmacherem!

Giełda zakładów zwana z angielska „betting exchange” to stosunkowo nowa propozycja firm bukmacherskich. Teraz każdy może być bukmacherem, ustalać własne kursy na konkretne wydarzenia i w ten sposób zarabiać. Innymi słowy jest ogranizowanie zakładów pomiędzy graczami, gdzie bukmacher internetowy świadczy jedynie rolę pośrednika. Zapraszamy do przewodnika po tradingu.

Co to jest giełda zakładów

W roku 1999 spółka Betfair zaprezentowała na rynku zakładów bukmacherskich zupełnie nowy produkt – giełdę zakładów. Umożliwia ona każdemu klientowi postawienie się w roli bukmachera. Co więcej, możemy obstawiać zdarzenia po lepszym kursie, niż oferowany przez regularnego buka. W czym więc zarobek tego ostatniego? W prowizji, z reguły kilkuprocentowej.

Platforma bukmacherska daje narzędzia, a jak je wykorzystamy zależy tylko od naszej inwencji. Możemy więc po pierwsze wystawić swój własny kurs na dane zdarzenie, możemy również zagrać u innego tradera, gdy uznamy, że kurs proponowany przez niego nam odpowiada. Teraz kilka słów o terminologii.

Dwa podstawowe pojęcia na giełdzie zakładów to „back” i „lay”. Pierwszy z nich oznacza, że gracz wciela się w rolę bukmachera i wystawia swoje kursy na wybrane zdarzenia. Wygrywa wtedy, gdy nie nastąpi zdarzenie, na które wystawił kurs. W wypadku przeciwnym musi swojemu „klientowi” wypłacić jego wygraną. „Back” to sytuacja odwrotna, zbliżona do tradycyjnej zależności między bukmacherem a graczem. Obstawiamy zdarzenie po kursie zaoferowanym przez innego gracza i wygrywamy, gdy to zdarzenie zastąpi. Nasza wygrana to naturalnie iloczyn stawki, jaką postawiliśmy na zdarzenie i kursu zaoferowanego przez tradera.

Jak grać na giełdzie zakładów

Po wejściu na stronę www internetowego bukmachera i wybraniu zakładki Giełda zakładów przed oczami pojawia nam się aktualnie wystawione przez traderów wydarzenia i kursy na nie. Każde ze zdarzeń zawiera się w tabelce podzielonej na dwie główne kolumny.

Po lewej stronie zobaczymy oferty kursowe na zwycięstwo czy też zajście innego wydarzenia, którego zakład dotyczy. Po prawej stronie możemy postawić na ewentualność przeciwną, na którą także ktoś zaoferował swój kurs.

Wybierając z lewej strony, czyli grając na zwycięstwo, i zaznaczając odpowiadający nam kurs, zobaczymy kolejne okienko, w który wpiszemy stawkę, za jaką chcemy zagrać. Zazwyczaj wystawiający kurs ogranicza jej wysokość – mało kto przecież dysponuje budżetem aby móc przyjąć zakład za każde pieniądze. Gdy już ustaliliśmy, ile pieniędzy jesteśmy gotowi na zakład postawić, pojawia się przeliczona kwota naszej ewentualnej wygranej. Identycznie postępujemy stawiając na zdarzenie z prawej strony tabelki.

Pierwsze pytanie nasuwa się takie – jaką mamy pewność, że w wypadku wygranej otrzymamy nasze pieniądze? Otóż podczas składania oferty każdy trader musi u bukmachera zdeponować kwotę wystarczającą na ewentualne wypłaty. Jest to jedna z usług, za którą bukmacher pobiera swoją prowizję.

Ustalamy własne kursy

Powiedzmy, że jednak bardziej Cię interesuje zabawa w bukmachera niż szukanie kursowych okazji u innych traderów. Co zatem należy zrobić, żeby wystawić swój zakład?

Chcemy na przykład wystawić zakład, że Polska wygra z San Marino po kursie 1.30. Przy okazji musimy ustalić stawkę, o jaką jesteśmy gotowi zagrać, niech to będzie 100€. W przypadku faktycznej wygranej polskiej drużyny z drużyną San Marino nasz zysk wyniesie 30€. Jest tylko jeden szkopuł – nie wygramy naszych 30€ dopóki nie znajdzie się gracz, który postawi swoje 100€ na nasz zakład po tym kursie. Dopóki tak się nie stanie, nasza oferta będzie nieważna a zakład będzie miał status „nie znalazł nabywcy”. Aha – gdy wygra jednak San Marino to tracimy naszą stówę do gracza, który przyjął zakład.

Zamówienie na kurs

Giełda zakładów daje nam jeszcze jedną możliwość – zamówienie na kurs. Załóżmy, że gotowi jesteśmy zagrać za 100€ po kursie 1.30 że Polska wygra z San Marino ale nikt takiego zakładu nie oferuje. Składamy więc na taki zakład zamówienie. Jeżeli pojawi się taka oferta to zostanie ona nam udostępniona i możemy zagrać, jeśli nie – cóż, może nasze zamówienie jest zbytnio nierealistyczne i powinniśmy je jeszcze raz przemyśleć? Na giełdzie zakładów grają ludzie, którzy tak jak my potrafią liczyć i nikt nie przyjmie zakładu, który mu się nie będzie opłacał.

Bezpieczeństwo

Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, kwestie bezpieczeństwa są priorytetem. Te zagadnienia bierze na siebie bukmacher i ręczy swoim autorytetem za to, że wszelkie rozliczenia między graczami będą przebiegać bez kłopotów i uczciwie. O kwestiach bezpieczeństwa na giełdzie zakładów przeczytasz w oddzielnym artykule.

Powodzenia, panie bukmacherze!

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: