Strategie i porady

Jak wybrać stolik pokerowy online?

W poprzednim odcinku przewodnika po pokerze online dowiedzieliśmy się jakie firmy wybrać, jak założyć darmowe konto i na co zwracać uwagę przy rejestracji. Dzisiaj w naszym cyklu wracamy do miejsca, od którego zaczynać będziemy każdą pokerową sesję – czyli do tzw. lobby.
 
Jest to ekran startowy oprogramowania do gry w pokera, który widzimy zawsze po zalogowaniu się na nasze konto. Dla początkujących graczy może on być źródłem małego stresu i zagubnia, z reguły bowiem pełen jest zakładek, przycisków, tajemniczych oznaczeń i cyferek. Ale nie ma się czego bać, za moment wszystko stanie się jasne.

Dwa rodzaje gry w pokera

Aby szybko zorientować się w układzie lobby wybranego przez nas poker-roomu należy zacząć od przedstawienia podstawowego podziału rozgrywek jaki obowiązuje w świecie pokera.

Generalnie wyróżniamy dwie formy gry :

1.    Rozgrywki stolikowe (ang.: cash games, ring games)

2.    Rozgrywki turniejowe (ang.: tournaments, multi-tourney)

Przypomnijmy, że gry stolikowe to podstawowy rodzaj gry, czyli po prostu stolik o stałych stawkach wyrażonych w pieniądzach, gdzie w każdej chwili możemy dołączyć  do toczącej się gry i tak samo w dowolnym momencie możemy od niej wstać.

Turnieje pokerowe to z koleji rozgrywki o ustalonym czasie rozpoczęcia, gdzie każdy gracz zaczyna z tą samą ilością żetonów i stara się wyeliminować pozostałych, pozostając w grze jak najdłużej.

 
Ponieważ gra stolikowa jest najbardziej popularną formą pokera, z reguły to właśnie listę dostępnych stolików do gry zobaczymy po wejściu do lobby popularnych poker-roomów. I chociaż gra turniejowa to również bardzo ekscytująca forma karcianego kunsztu, początkującym graczom sugeruję pierwsze kroki skierować właśnie na stoliki „cashowe”. Tam spokojnie poznamy zasady funkcjonowania stołu internetowego, licytacji, przycisków z komendami itd.  A więc jaki stolik wybrać i na co zwrócić uwagę?

Odmiany  pokera

 

Po pierwsze musimy zdecydować się na gatunek pokera. Mimo że najbardziej popularny w Polsce od wielu lat jest poker pięciokartowy dobierany, to na świecie jest to dzisiaj odmiana niszowa. Bezapelacyjnym królem jest Texas Hold’em, czyli poker w którym każdy otrzymuje po dwie karty własne a pięć wspólnych wykładanych jest na stole. Ta też odmiana będzie prawie na 100% pierwszą widoczną i dostępną grą w lobby naszego poker-roomu i w nią grać będzie 80-90% ludzi na serwerze.

Limity

 

Następną rzeczą jaką możemy zdefiniować klikając na zakładki lub filtry w lobby jest rodzaj limitów licytacji. Texas Holdem może być rozgrywany w trzech wersjach – z limitem podbicia (stałe wartości zakładów w każdej rundzie licytacji), z limitem podbicia o wysokość puli i bez limitu (ang: no limit) czyli to co hazardziści lubią najbardziej (możliwość zagrania o wszystko co się ma na stole – „all in”). Poszczególne stoły są więc oznaczone z reguły jako L, PL i NL.

Stawki (ang. stakes)

 

Stawki to najważniejszy chyba parametr dla gracza przy wyborze stolika. Stawki wyrażone są przy opisie konkretnego stolika za pomocą dwóch liczb: wartości małego i dużego zakładu  obowiązkowego w rozdaniu (tzw. small blind i big blind – mała i duża w ciemno). A więc stolik oznaczony jako 0,25$/0,50$ oznacza że w każdym rozdaniu jeden z graczy wnosi obowiązkową ciemną w wysokości 25 centów a drugi 50 centów i od tej kwoty można przystąpić do licytacji.

Pozostałe parametry

Na liście stolików znajdziemy też inne parametry, takie jak ilość rozdań na godzinę, średnia pula czy procentowa oglądalność flopa, ale dla początkującego gracza nie mają one większego znaczenia. Warto za to zwrócić uwagę czy siadamy do stołu pełnego (tzw. full ring a więc 9-10 graczy max) czy do stołu krótkiego (tzw. short-handed a więc 5-6 graczy max). Początkującym graczom polecam stoły pełne, ponieważ z uwagi na większą ilość graczy akcja tam toczy się nieco wolniej i łatwiej nam będzie ogarnąć co się dzieje.

Wejście do gry

Kiedy już znajdziemy na liście stolik o odpowiednich dla nas stawkach i wolnym miejscu wystarczy kliknąć na nazwę stolika a otworzy się on nam w osobnym okienku na ekranie komputera. Wirtualne krzesła zajęte przez graczy oznaczone będą ich przydomkami oraz żetonami i kartami. Wystarczy znaleźć teraz miejsce puste, z reguły z przyciskiem JOIN (dołącz) albo TAKE SEAT (zajmij miejsce). Po kliknięciu w przycisk otworzy się okienko w którym musimy zadecydować ile środków z naszego stanu konta gracza (zabawkowego albo prawdziwego) chcemy wnieść do gry na stolik. Potem pozostaje już tylko zaczekać na karty, wpłacić obowiązkowy zakład do puli (BIG BLIND) – i zacząć grę!

Komendy

Ostatnią kwestią, którą dzisiaj poruszymy to komendy i decyzje jakie możemy nimi podejmować przy wirtualnym stoliku. Są one dostępne i wyświetlane w postaci przycisków w momencie kiedy nadchodzi nasza kolejka w rozdaniu. Oto zapowiedzi, które należy poznać przed rozpoczęciem gry, gdyż nawet w tak popularnych poker-roomach jak przetłumaczony w całości na polski Paradise Poker komendy zagrywek pozostawiono (moim zdaniem słusznie) w oryginalnej, angielskiej pisowni:

FOLD – pas. Wciskając ten przycisk rezygnujemy z dalszej gry w rozdaniu.
CALL – sprawdzam. Dokładamy tyle, ile wynosi aktualnie cena za uczestnictwo w dalszej grze (wysokość dużego blindu albo wysokość wcześniejszego podbicia).
CHECK – czekam. Jeśli nikt nie podbijał wcześniej, my również chcemy kontynuować grę bez podnoszenia stawki.
BET – otwieram. Wnosimy zakład w licytacji, na który inni gracze mogą się zgodzić i sprawdzić (CALL), spasować (FOLD) lub go przebić (RAISE). Opcja CHECK nie jest już naturalnie dostępna.
RAISE – przebijam. Podbijamy wysokość wniesionego wcześniej przez innego gracza zakładu (BET).

Uzbrojeni w te absolutne podstawy możemy już ruszać na podbój stolików – przynajmniej tych treningowych lub o na najniższych stawkach. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: