Strategie i porady

Psychologia Pokera - "Poker Mindset" (cz.1)

Czym jest poker mindset? To wszystkie psychologiczne cechy, jakimi powinien charakteryzować się pokerzysta wygrywający oraz prawdy, które musi przyswoić  aby poznać i zaakceptować tę grę. To zestaw zasad, do których musisz się stosować, aby w pokerze odnieść sukces. Zapraszamy do lektury części pierwszej naszej opowieści o psychologicznym aspekcie gry w pokera.

Poznaj i zaakceptuj realia pokera

Po pierwsze musisz poznać i zaakceptować realia rządzące pokerem. Poker jest wspaniałą grą, jednakże często bywa niesprawiedliwy. Pamiętaj – to tylko karty, a Ty masz wpływ na wiele aspektów rozgrywki prowadzących do Twojej wygranej, ale niestety nie na wszystkie. I im szybciej to sobie uświadomisz, tym lepiej. Zapamiętaj – poker to gra oparta zarówno na szczęściu jak i na umiejętnościach!

Zauważ, że nie masz możliwości wygrania wszystkich rozdań – nawet prezentując najwyższe umiejętności w końcu natniesz się na lepsze karty u gorszego przeciwnika. Graj tylko w tych rozdaniach, w których masz przewagę, tam, gdzie czynnik szczęścia będziesz w stanie zdominować swoimi innymi przewagami. Najlepsi pokerzyści grają mało rozdań ale wygrywają więcej pieniędzy. Zwróć na to uwagę przy stole.

Na krótka metę liczy się szczęście

Rozdanie w pokera | Hazardowo.comMając na ręce dwa asy nie jesteś stuprocentowym faworytem do wygrania rozdania. Raz na jakiś czas twoje asy przegrają. W pokerze nie liczą się jednak wyniki pojedynczych rozdań ale wyniki gry w długim okresie czasu. Im dłużej grasz poprawnie, tym większą rolę w Twoich pokerowych wynikach będą grały umiejętności a mniejszą czynnik szczęścia.

Jeśli podchodzisz do pokera poważnie i już rozumiesz specyfikę tej gry, graj długo. Sam zobaczysz, że z czasem przestaniesz zwracać uwagę na bad beaty, połamane asy czy nieszczęśliwe rivery łamiące Twój kolor. Zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę nieistotne jest to jedno rozdanie a zła gra przeciwnika, która zaowocowała Twoją przegraną, na dłuższą metę Ci się opłaci. Pamiętaj – szczęścia każdy ma tyle samo, graj długo i poprawnie a zacznie Ci sprzyjać bardziej. Szczęście sprzyja lepszym, również w pokerze.

Na dłuższą metę liczą się umiejętności

Wyobraź sobie, że jesteś w kasynie i stawiasz tylko na kolor czarny. Wedle rachunku prawdopodobieństwa powinieneś wygrać raz na dwa rzuty kulką (załóżmy że nie ma pola 0). Ale w krótkim dystansie jest inaczej. Kulka potrafi zatrzymać się na czarnym numerze trzy razy z rzędu, potem raz na czerwonym i znowu 5 razy na czarnym. Musiałbyś grać bardzo długo stawiając na jeden kolor aby rachunek prawdopodobieństwa sprawił, że wyjdziesz na zero. Na krótką metę liczy się szczęście – czerwone lub czarne.

Podobnie rzecz się ma w przypadku pokera. Niejednokrotnie stajesz przed sytuacją zwaną coin flip, czyli rzut monetą. Polega to na tym, że Twoje karty i karty przeciwnika mają mniej więcej równe szanse na wygranie rozdania. Klasycznym przykładem jest pojedynek dwóch kart (np. AK) z parą składającą się z kart niższych (np. QQ). Ile razy wygrasz coin flipa? W długim okresie w połowie przypadków. Na krótka metę może się jednak zdarzyć, że przegrasz 5 razy z rzędu.

To oczywiście przykład jaskrawy pokazujący, że nie powinieneś zbytnio zwracać uwagę na losowość w grze. Przewaga umiejętności nad szczęściem nie objawia się jednak w wygrywaniu coin flpów. Twoje umiejętności dojdą do głosu i dadzą i zysk, gdy będziesz grał mając przewagę, nawet minimalną, nie przejmując się zbytnio ewentualnym pechem. Przykładowo – każdy lubi się znaleźć w puli z najwyższym setem na flopie, gdy jego przeciwnik dokłada wszystkie żetony licząc na runner runner strita. Naturalnie raz na jakiś czas trafi tego strita, ale w długim okresie czasu takie sytuacje zysk przyniosą Tobie.

Graj tak aby Twój przeciwnik grał źle, nawet za cenę przegranych pul. W dłuższym okresie czasu zawsze Ci się to opłaci.

Jeżeli masz przewagę, to jest ona niewielka

Rozdanie w pokera | Hazardowo.comPoker jest grą niewielkich przewag. Przez cały czas rozgrywki żetony krążą od jednego gracza do drugiego a to, który z nich pod koniec sesji będzie miał ich najwięcej, zależy zazwyczaj od niewielkich jednorazowych wygranych. Oczywiście możesz w jednym rozdaniu podwoić swój stack i odejść od stołu. Zawodowy pokerzysta nigdy tak nie zrobi. Będzie grał dalej swoim rytmem nawet nie sprawdzając ile aktualnie ma pieniędzy. Dla niego liczy się wynik nawet nie jednej sesji ale dopiero zysk miesięczny czy kwartalny.

Wygrywający gracze nie zarabiają na tym, że dostają dobre karty, czy że wygrywają duże pule. Zarabiają na błędach swoich przeciwników. Coraz więcej graczy gra co najmniej poprawnie więc błędy te są minimalne. Ale te minimalne błędy nakładają się na siebie i w dłuższym okresie czasu pozwalają dobrym graczom wygrywać pieniądze od tych złych. Graj długo i nie popełniaj błędów a ani się spostrzeżesz Twój bankroll urośnie.

To tylko niektóre z zagadnień wchodzące w pojemny temat pod tytułem poker mindset. O innych przeczytasz w naszych kolejnych materiałach. Jest to jednak zestaw pokerowych prawd absolutnych, z którymi albo się pogodzisz i zostaniesz lepszym graczem, albo odrzucisz. W takim wypadku lepiej w ogóle nie graj.

 

Czytaj dalej : Psychologia pokera - Poker Mindset cz. 2

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: