Strategie i porady

Psychologia Pokera - "Poker Mindset" (cz.2)

W poprzednim artykule napisaliśmy o tym, że są realia w pokerze, które musisz zaakceptować aby być dobrym pokerzystą. Ale to nie wszystko – z jednej strony są zasady i specyfika gry, z drugiej jesteś Ty z całym zestawem zachowań i emocji. Im szybciej nauczysz się nad nimi panować tym lepsze rezultaty w tej wspaniałej grze osiągniesz. W niniejszym artykule skupimy się na omówieniu emocji, które psują Twoją grę.

Poker jest grą zimnych umysłów. W przeciwieństwie do innych gier, gdzie nawet złe emocje mogą mieć pozytywny wpływ na wynik rozgrywki, poker ich nie dopuszcza. W pokerze gra wyłącznie Twój umysł a wszelkie zachowania wywołane chwilową słabością i dopuszczeniem do głosu emocji – tych złych ale również tych pozytywnych - tylko pogarszają Twoją sytuację. Przejdźmy do konkretów.

Zdenerwowanie

Różne rzeczy mogą zdenerwować różnych graczy. Ty możesz się denerwować, bo właśnie dochodzisz do płatnych miejsc w dużym turnieju i w związku z tym Twoje zachowanie przy stole odbiega od optymalnego. Mogą to być zbyt duże przebicia z dobrą ręką, które skutkują jedynie zgarnięciem małych pul zamiast wyciągnięciem wartości adekwatnej do siły Twoich kart. Przy grze na żywo zdenerwowanie może się objawiać  wysyłaniem swoim przeciwnikom niewerbalnych sygnałów, tzw. telli, dzięki którym łatwiej rozgryzą Twoją grę, np. niektórzy gracze trzęsą się gdy mają mocną rękę, inni łapią się za nos gdy blefują. To wszystko jest wynikiem zdenerwowania – emocji, której przy pokerowym stole powinieneś nauczyć się wystrzegać.

Duma

Pokerzysta emocje - poker mindset cz 2 | Hazardowo.comDuma sama w sobie nie jest niczym złym, natomiast jeżeli dojdzie do głosu przy pokerowym stole, może Cię wpędzić w tarapaty. Urażone ego może spowodować, że będziesz chciał swojemu rywalowi coś udowodnić grając siłą rzeczy nieprawidłowo. Powiedzmy, że trzy razy pod rząd zostałeś wyblefowany z rozdania a blefujący Cię gracz za każdym razem pokazał swoje śmieciowe karty. Czy nie korci Cię aby mu pokazać to samo? Czy nie masz ochoty zabrać mu żetony blefując z jeszcze gorszą ręką, tak aby poczuł to, co Ty? Jeżeli zdarza Ci się tak myśleć, pracuj nad tym, aby dumę zostawić poza pokerowym stołem. Gra w pokera to nie osobiste potyczki, gra w pokera to walka o pieniądze, które zarabiają tylko ci, którzy potrafią odróżnić prywatną niechęć do przeciwnika od niechęci do przegrywania.

Gniew

Każdego przy stole pokerowym może ogarnąć uczucie gniewu, ostatecznie jak już wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, poker bywa grą niesprawiedliwą. Możesz grać dobrze i długo przegrywać z graczem, który gra źle. Naturalne jest, że taka sytuacja wzbudza gniew. Jeżeli jednak jest to usprawiedliwione z ludzkiego punktu widzenia, grając w pokera powinieneś nauczyć się panować nad gniewem . Rozgniewany gracz będzie się starał swój gniew jakoś wyładować – czy będzie to zbyt częste przebijanie ze słabymi kartami, czy obrażanie innych graczy – ani jedno ani drugie na dłuższą a czasami i na krótszą metę nie pomoże Ci wygrywać. Jeżeli rozgniewał Cię kolejny bad beat to po prostu przerwij na chwilę grę i się uspokój.

Frustracja

Poker jest grą frustrującą. Co chwila spotyka Cię sytuacja, która w naturalny sposób wyprowadza Cię z równowagi. Naucz się z tym walczyć przypominając sobie, jaką grą jest poker. Naucz się akceptować pokerowe realia a Twoja frustracja zamieni się w obojętność. Gdy przestaniesz zwracać uwagę na pojedyncze frustrujące zdarzenia a skupisz się wyłącznie na dobrej grze to szybko się przekonasz, że Twoja gra staje się lepsza i bardziej dochodowa. Gracz sfrustrowany nie podejmuje prawidłowych decyzji – spraw, aby był nim Twój przeciwnik a nie Ty.

Strach

Straszny jest strach przy pokerowym stole. Możesz się bać, bo uważasz, że Twoi przeciwnicy są lepsi. Wtedy jesteś łakomym kąskiem dla blefujących zawodników, sam natomiast będziesz blefował zbyt rzadko. Możesz się bać przegrać pieniądze, bo grasz na zbyt wysokich stawkach. Wtedy Twoja gra będzie daleka od optymalnej, będziesz grał zbyt tight i uciekał z rozdań w każdym wypadku, gdy na flopie nie trafisz nutsa. Możesz się bać wyjść na durnia przed swoimi rywalami i nie sprawdzisz zakładu wtedy, gdy byłoby to wskazane i prawidłowe. Możesz się bać wielu rzeczy. Spróbuj się tego strachu pozbyć, na początku eliminując sytuacje, które mogą do niego doprowadzić, choćby grając na stawkach, na których nie boisz się niczego – ani wysokości przegranej puli ani opinii innych graczy.

Poker Mindset Psychologia PokeraŻal

Jeżeli Twój stan psychiczny nie jest najlepszy i czujesz że dopada Cię depresja, stół pokerowy najlepiej omijaj. Mając poczucie, że wszystko jest przeciwko Tobie, to samo przekonanie przeniesiesz do sytuacji przy stole. Każdy bad beat utwierdzi Cię w tym, że świat się sprzysiągł przeciwko Tobie, soft jest oszukany a Ty tak czy siak przegrasz. Grając w takim stanie będziesz grał zbyt pasywnie, nie wyciągając maksymalnej wartości ze swoich kart czy nie sprawdzając dużych zakładów z lepszymi kartami – bo przecież i tak na pewno przegrasz. Gdy Ci smutno, gdy Ci źle – nie graj w pokera.

Współczucie

Poker to twarda i bezlitosna gra. Grasz, żeby wygrać pieniądze. Pieniądze, które wygrywasz, to pieniądze innych graczy. Żeby osiągnąć sukces w pokerze nie ma innego wyjścia niż pozbawić swoich rywali pieniędzy. Gdy przy stole do głosu dopuścisz współczucie dla swoich przeciwników, będziesz grał zbyt miękko, może nawet zechcesz pomóc komuś w grze. To oczywiście bardzo szlachetne ale niewiele mające wspólnego z najważniejszym zadaniem każdego pokerzysty, czyli z zarabianiem pieniędzy.

Szczęście

Na sam koniec uczucie bardzo pozytywne i w zasadzie nieszkodliwe przy pokerowym stole, ale… Szczęśliwy gracz z zasady nie ma problemów w grze, najczęściej w ten stan wprowadziły go ostatnie sukcesy i wygrane pule. Jednak zbytnie poddanie się uczuciu szczęścia czy choćby beztroski przy stole pokerowym może skutkować zbyt nieuważną grą i przecenianiem swoich umiejętności. Nie daj się zwieść!

To teoria. Jak jest w praktyce to wiadomo. Jakby grały same roboty a nie żywi ludzie, poker straciłby cały swój urok. Każdy ma emocje i każdy się nim poddaje. Postaraj się, żebyś Ty robił to rzadziej niż Twoim rywale, wtedy zdobędziesz nad nimi przewagę i w konsekwencji ich pieniądze.

Psychologia Pokera - "Poker Mindset" (cz.1)

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: