Pokerowe ABC

Ręce startowe w pokerze

Podczas każdej rozgrywki pokerowej otrzymujesz zestaw kart. Czy to cztery w Omaha, czy to dwie w Tehas Hold’em – są one punktem wyjściowym do Twojej dalszej gry. I już na tym etapie, możesz szybko rozpoznać dobrych graczy od początkujących amatorów. Ci pierwsi selekcjonują starannie karty z jakim chcą wejść w rozdanie. Ci drudzy - rekreacyjni pokerzyści bez podstawowej wiedzy - grają praktycznie z każdą kartą, z reguły licząc na to że "może coś dojdzie". Jeśli Ty chcesz z nimi wygrywać - czytaj koniecznie dalej!

Ręce startowe, zwane także kartami własnymi, mają wartość bezwzględną oraz wartość względną. Bezwzględnie najmocniejsza jest ręka składająca się (w odmianie Texas Hold’em – na tej odmianie się tutaj skupimy) z dwóch asów. Dwa asy rozgrywamy zawsze i w każdej sytuacji. Względna wartość ręki zależy zaś od wielu czynników.

Poniżej przedstawiamy kolejność 25 wyjściowych układów kart od najmocniejszych do najsłabszych:

 1. AA
 2. KK
 3. QQ
 4. JJ
 5. AKs*
 6. AQs
 7. TT
 8. AK
 9. AJs
 10. KQs
 11. 99
 12. ATs
 13. AQ
 14. KJs
 15. 88
 16. QJs
 17. KTs
 18. A9s
 19. AJ
 20. QTs
 21. KQ
 22. 77
 23. JTs
 24. A8s
 25. K9s

* (literka "s" oznacza karty w tym samym kolorze - z ang. suited)

Turniej pokerowy, czy to wielostolikowy, czy też jednostolikowy, charakteryzuje się swoistą dynamiką. Decydując się na wejście do gry, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników niezależnych od posiadanych przez nas kart. O sile rąk w grze stolikowej przeczytasz w tym artykule.

Siła kart a ranga turnieju

Po pierwsze – jaka jest ranga turnieju? Czy jest to freerolli lub turniej z minimalnym wpisowym, czy też duży i drogi event? W pierwszym przypadku gracze będą grali luźniej, gdyż w razie eliminacji po prostu zarejestrują się do kolejnego turnieju. Strata wszystkich żetonów z marginalną ręką nie będzie dla nikogo bolesna. W takim turnieju często zdarzają się rozdania, gdy większość graczy przy stole wrzuca wszystkie żetony do puli, bo a nuż się uda kilkukrotnie powiększyć swój stack. Możesz zrobić to samo, wiedz jednak, że gdy wykażesz się odrobina cierpliwości możesz zwiększyć swoje szanse na szybkie zbudowanie stacka czekając na dobra rękę i dopiero z nią na wejście do gry.

W przypadku turnieju dużego i drogiego gracze raczej nie szaleją i szanują żetony, zazwyczaj także grają na początku bardzo tight, czyli wyłącznie z dobrymi układami. Tu również możesz powiększyć swoją przewagę atakując pulę z gorszą ręką, wychodząc z założenia, że wielu graczy nie zaryzykuje swojego udziału w turnieju czy nawet zwycięstwa stawiając na nie najmocniejsze karty.

Siła kart a ilość graczy przy stole

Kolejna kwestia brana pod uwagę przy ocenie własnej ręki to ilość graczy przy stole. Gra na długich stołach (9-10 graczy) wymaga więcej konserwatyzmu przy wyborze ręki, która chcemy rozgrywać niż rozgrywka przy stole krótkim. Im mniej przeciwników tym lżej musisz podchodzić do oceny swoich kart, bo najzwyczajniej w świecie możesz się na najlepszą rękę nie doczekać i zjedzą cię blindy.

Siła kart a styl gry twoich przeciwników

W następnej kolejności musisz się zorientować jaki styl gry prezentują twoi przeciwnicy. W dobie powszechnej dostępności programów trackujących nie powinno to sprawiać problemu, nie zaszkodzi też pobieżna choćby obserwacja swoich rywali. A wiec czy grasz przeciwko maniakom, którzy rozgrywają prawie 100% rąk, czy też siedzisz z „murkami”, którzy bez pary asów nawet nie myślą o oglądaniu flopa? W tej kwestii recepta jest jedna – graj odwrotnie niż twój rywal. Przeciwko graczowi, który rozgrywa wiele układów (to niemożliwe, żeby za każdym razem miał dobre karty) graj konserwatywnie i tylko układy co najmniej przyzwoite. Przeciwko graczowi tight możesz rozgrywać większy zakres rąk, licząc na udane blefy.


Siła kart a wielkość twojego stacka

Bardzo ważna kwestią jest wielkość twojego stacka, czyli ilość żetonów, którymi dysponujesz w grze oraz stosunek tej wielkości do wysokości stawek w ciemno. Na grę wyłącznie z dobrymi kartami możesz sobie pozwolić wtedy, gdy kolejne okrążenia buttona niespecjalnie uszczuplają twój stack. Czekasz po prostu na mocne karty i agresywnie je rozgrywasz. Natomiast jeśli suma blindów i ante stanowi poważną część twojego stacka, na spokojną grę jest już za późno. W takim wypadku korzystasz z każdej możliwości aby grać, nawet z kartami słabymi. Po prostu każde rozdanie, w którym nie uczestniczysz, pozbawia cię żetonów.

Siła kart a wielkość stacków twoich przeciwników

Nie zaszkodzi także wiedzieć jak z żetonami stoją pozostali zawodnicy, czyli jak duże stacki mają twoi rywale. Jeżeli twój stack góruje nad stackami pozostałych graczy, możesz sobie pozwolić na więcej luzu i terroryzowanie stolika. Świadomość, że każde rozdanie przeciwko tobie może skończyć się eliminacją z turnieju, skutecznie odstrasza twoich przeciwników przed sprawdzaniem twoich zagrań. W takiej sytuacji kradnij bezpańskie żetony do woli.


Siła kart a twoja pozycja

Co równie ważne, to twoja pozycja. I to niekoniecznie w stosunku do buttona i blindów, ale także do poszczególnych graczy. Idealną sytuacją jest taka, gdy agresywnych graczy masz po swojej prawej stronie – czyli zagrywasz po nich, a pasywnych po swojej lewej. Wiesz wtedy, jak zachowali się gracze agresywni a wiedząc, że po tobie decyzję podejmą ci pasywni, twoje szanse na kradzież puli rosną. Grasz wtedy ze słabszym układem niż w przypadku, gdyby to po tobie zagrywał gracz agresywny – mógłbyś się spotkać z przebiciem twojego zakładu i co wtedy, jeżeli na ręce masz tylko 72?

Siła kart a akcja przy stole

Oceniając siłę swojej ręki nie sposób nie brać pod uwagę akcji na stole. Jedyną ręką, którą bezwzględnie rozgrywasz w każdej sytuacji (wyjątkiem są turnieje satelitarne, o nich przeczytasz w tym artykule) są dwa asy. Każda inna ręka wymaga zastanowienia i ponownej oceny, biorąc pod uwagę wcześniejszą grę na stole. Czy przed tobą ktoś podbił? Czy jego podbicie zostało sprawdzone przez jednego gracza czy przez kilku? A może zostało przebite? Dwie damy pięknie wyglądają, gdy przed tobą nikt nie zagrał, ale jeżeli siedzisz z tymi damami na buttonie a z UTG gracz mocno podbił a kolejny za nim przebił to podbicie, to masz już problem i najczęściej prawidłowym będzie pożegnanie się z damami, gdyż twoja ręka najwyraźniej nie jest najmocniejsza w tym rozdaniu.

Siła kart a oddsy

Kolejną przesłanką, którą musisz wziąć pod uwagę oceniając siłę swojej ręki są oddsy, czyli stosunek ilości żetonów, które musisz dołożyć do puli do jej wielkości a także procentowej szansy na wygranie tej puli. Jeżeli masz mało żetonów a pula jest duża, to chętnie je dołożysz z marnymi kartami mając nawet minimalne szanse na wygraną, gdyż nagroda będzie niewspółmiernie wysoka do twojego wkładu. Gdy pula jest niska w stosunku do ilości żetonów, które musisz ze względu na wcześniejsze podbicie dołożyć, warto się zastanowić, czy to się po prostu opłaca. O oddsach przeczytasz w tym artykule.


Siła kart a pozycja po flopie

Ostatnią kwestią od której zależy siła twojej ręki jest twoja pozycja po wyłożeniu flopa. Czy będziesz zagrywał jako pierwszy czy może jako ostatni. Oczywiście najlepiej grać na końcu, wtedy wiesz, co zrobili twoi przeciwnicy, co jest bardzo ważną informacją na temat siły ich ręki czy stylu, w jakim grają. Grając na końcu masz też największą szanse na kradzież puli czy choćby samych blindów.

Aha, jest jeszcze jedna rzecz – twoja ręka. Jak widzisz wspominamy o niej na końcu. Poker to nie „wojna”, tutaj nie chodzi o to, kto ma najlepsze karty, w każdym razie nie w przeważającej ilości przypadków. Graj tak, żeby wygrywać żetony a nie, żeby zobaczyć river.

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: