Pokerowe ABC

Słownik pokerowy

Opanowałeś już hierarchię pokerowych układów i wiesz, z jakimi kartami i kiedy wejść do gry. Masz już pojęcie o zarzadzaniu pokerowym budżetem, więc czas na praktykę. Aby jednak gra w pokera przebiegała płynnie i żebyś wiedział co do Ciebie mówią Twoi rywale, przygotowaliśmy słowniczek pojęć używanych w pokerze. Jest to język specyficzny, pojęcia pochodzą z języka angielskiego, jednak stosowane są w całym pokerowym świecie.

Na pierwszy rzut oka dla początkującego i niemającego wcześniej z pokerem kontaktu gracza może się wydawać, że właśnie ma przed oczami słownik, jeżeli nie esperanto to przynajmniej grypsery. Nic bardziej mylnego – jeżeli tylko liznąłeś nieco języka angielskiego, zapamiętanie poniższych pojęć nie powinno sprawić Ci najmniejszej trudności.

Nasz słowniczek podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej przedstawimy alfabetycznie najczęściej używane zwroty, takie z którymi będziesz miał do czynienia praktycznie od początku przygody z pokerem. Druga część to raczej ciekawostka, czyli slangowe nazwy konkretnych pokerowych rąk i układów. Miłej lektury i przyjemnej nauki!

A do F / G do QR to Z

 

SŁOWNICZEK POJĘĆ POKEROWYCH

 

Action – ruch, każde zagranie przy stole. Za action możemy uważać postawienie zakładu lub przebicie. Ale już nie czekanie.

Add-on – w turniejach z re-buyami (patrz Re-buy) jest to możliwość dokupienia pewnej ilości żetonów po zakończeniu okresu re-buy.

All –in – zagranie za wszystkie żetony.

Ante – w turniejach wielostolikowych jest to obowiązkowa opłata dla wszystkich graczy dokonywana przed każdym rozdaniem, oprócz regularnych opłat za blindy (patrz Blind). Przykładowo: gdy turniej dochodzi do poziomu stawek 250/500 pojawia się opłata ante w wysokości 100 – oznacza to tyle, że mały blind wynosi 200, duży blind 400 natomiast wszyscy przy stole płacą dodatkowo po 100 do puli. Z biegiem turnieju oraz wzrostem stawek w ciemno rośnie także wysokość ante.

Backdoor – jest to sytuacja, gdy do zwycięskiego układu potrzebujesz na dwóch ostatnich ulicach (patrz Turn i River) konkretnych kart. Przykładowo: gdy masz na ręku 78 a na flopie (patrz Flop) leży KQ4, to musi dojść jeszcze 5 oraz 6, żebyś złapał backdoor strita. Sytuacja backdoor inaczej zwana jest Runner-runner.

Bad beat – sytuacja gdy posiadając bardzo dobry układ przegrywasz z osobą, która zdołała dobrać do układu jeszcze mocniejszego. Przykładowy bad beat: Masz AA, przeciwnik ma 99 i na stole pojawia się, jedna z dwóch pozostałych w talii, dziewiątka.

Bankroll – twój pokerowy budżet, suma pieniędzy przeznaczona na grę w pokera i tylko na grę w pokera.

Bet – postawienie zakładu, dołożenie żetonów do puli.

Big Blind – duża w ciemno. Obowiązkowy zakład stawiany przed drugą w kolejności osobę siedzącą na lewo od rozdającego – dealera (patrz Dealer). Big blind jest zwykle dwukrotnością small blinda (patrz Small blind)

Blef – zagranie mające wprowadzić przeciwników w błąd, prowadzenie licytacji sprzecznie z siła swoich kart, zagrywanie ze słabą ręką mające na celu przekonanie przeciwników o naszej sile i zmuszenie ich do zrzucenia swoich kart.

Blind – zakład obowiązkowy wnoszony przez pierwszych dwóch graczy siedzących po lewej stronie rozdającego (patrz Big blind i Small blind)

Board – inaczej karty wspólne, czyli karty rozdawane na stół, które możesz wykorzystać do zbudowania swojego układu. W pokerze Texas Hold’em i Omaha boardem będzie Flop, Turn i River.

Button – inaczej guzik lub znacznik rozdającego, zazwyczaj oznaczony literą „D”. Jest to okrągły znaczek służący do oznaczania pozycji dealera przed każdym rozdaniem. Button krąży po stole pokerowym zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Buy-in – kwota, z jaka gracz zasiada do pokerowego stołu lub wysokość wpisowego w przypadku gry turniejowej. Przy grach stolikowych minimalna i maksymalna wysokość buy-ina jest z reguły określona i zależy od stawek w ciemno, na jakich toczy się gra. W turniejach suma buy-inów składa się na pulę nagród.

Call – inaczej sprawdzenie. Wyrównanie zakładu gracza zagrywającego jako ostatni przed nami.

Calling station – określenie gracza, który większość zakładów tylko sprawdza, jedynie sporadycznie decydując się na przebicie.

Cap – ostatnie, trzecie podbicie w danej rundzie licytacji w grze z limitem. Cap to także maksymalna ilość uczestników turnieju pokerowego ustalona przez organizatora.

Cash game – gra stolikowa, ring game. Do cash game gracz może przystąpić w dowolnym momencie i w dowolnym momencie ją opuścić. Przeciwieństwem gier stolikowych są gry turniejowe.

Check – czekanie, czyli zrezygnowanie z możliwości postawienia zakładu. Nie możemy czekać, gdy w danej rundzie licytacji gracz przed nami postawił zakład (wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteśmy na dużym blindzie a gracz przed nami tylko wyrównał do wysokości dużego blinda).

Check-Raise – sytuacja, gdy w tej samej rundzie licytacji gracz wykonuje check, aby po zagraniu rywala przebić jego zakład.

Chips – żetony, twoja pokerowa amunicja. W grach cashowych żetony odpowiadają nominałami gotówce, za jaką je kupiłeś i na jaka możesz je po zakończeniu gry wymienić. W turnieju każdy z uczestników otrzymuje na starcie jednakową ilość żetonów jako równą część puli żetonów, jakie otrzymali wszyscy uczestnicy turnieju. Niektóre żetony nie posiadają nominałów, wtedy tradycyjnie nominał żetonu związany jest z jego kolorem. Najczęściej żeton biały oznacza nominał 1, czerwony – 5, zielony – 25, czarny – 100, fioletowy – 500, żółty – 1000. Wyższe nominały charakteryzują się większą dowolnością i posiadają różne kolory w zależności od konkretnego kasyna.

Clubs – jeden z czterech kolorów w kartach – trefl.

Community cards – inaczej karty wspólne, inaczej board, czyli flop, turn i river.

Connectors – łączniki, czyli dwie kolejne według wartości karty własne, np. 45, 67, 89. Rozgrywanie łączników daje największą szansę na trafienie strita, a jeżeli są jednego koloru, to także pokera.

Cut-off – pozycja przy stole pokerowym tuż przed dealerem, po jego prawej stronie. Gracz siedzący na cut-off zagrywa jako przedostatni (ostatni zagrywa dealer, oprócz fazy preflop (patrz Preflop), gdy ostatni ruch należy do dużego blinda)

Darmowa karta – karta, która można obejrzeć bez konieczności wniesienia zakładu lub sprawdzenia zakładu gracza zagrywającego przed nami. Jeżeli na flopie wszyscy gracze czekali a my zagrywamy na końcu, czekając oglądamy darmową kartę.

Dead money – inaczej martwy kapitał. Są to pieniądze w puli, które dołożył gracz nie uczestniczący już w rozdaniu. Przykładowo: na flopie zakład został sprawdzony przez 3 graczy, jednak po zagraniu na turnie na sprawdzenie zdecydowało się już tylko 2 graczy. Żetony dołożone do puli przez gracza, który zrzucił karty na turnie są martwym kapitałem, czyli dead money.

Dealer – osoba rozdająca karty przy stole i czuwająca nad jej prawidłowym przebiegiem. Także osoba na pozycji oznaczonej znaczkiem dealera, czyli buttonem.

Dealer buton – patrz Button

Deep stack – inaczej duży stack. Deep stack w grach cashowych oznacza dużą ilość żetonów w porównaniu do ilości żetonów pozostałych graczy przy stole lub do maksymalnego buy-ina. Przykładowo deep stackiem będzie dysponował gracz z 5000 żetonów przy stole z maksymalnym buy-inem 500 żetonów. W przypadku gry turniejowej deep stackiem nazywamy dużą ilość żetonów w porównaniu do średniej ilości żetonów pozostałych w grze zawodników.

Diamonds – jeden z czterech kolorów w kartach – karo.

Draw – dobieranie do układu; karty, które same w sobie nie mają wartości, jednak po pojawieniu się odpowiednich kart wspólnych mogą zamienić się w silny układ. Najczęściej dobieranymi układami są strit i kolor. Przykładowo: mamy na ręku 9T, na flopie leżą JQ7. Nasz draw do strita się uda, jeżeli na turnie lub riverze pojawi się K lub 8.

Drawing dead – dobieranie do tzw. martwego układu. Sytuacja, gdy karta, która polepszy nasz układ, jednocześnie sprawi, że układ przeciwnika będzie jeszcze silniejszy. Drugim przykładem jest sytuacja, gdy dobierając do swojego nie najmocniejszego układu nie mamy szans na wygranie rozdania, bo karty przeciwnika są na tyle silne, że bez względu na to, co spadnie na stół i tak ich nie pokonamy.

Duża w ciemno – patrz Big Blind

Duży stack – duża ilość żetonów w porównaniu do ilości żetonów pozostałych graczy przy stole, lub w przypadku turnieju – do średniej ilości żetonów wszystkich pozostałych graczy.

Early position – wczesna pozycja. Jedno z 3 miejsc przy stole po lewej stronie rozdającego. Gracz siedzący na wczesnej pozycji zagrywa jako pierwszy lub jeden z pierwszych. W większości przypadków jest to pozycja najgorsza, wymagająca wyłącznie mocnych kart aby uczestniczyć w rozdaniu.

Feeler bet – inaczej zagranie sprawdzające. W grach bez limitu jest to zagranie mające na celu wybadanie, jak zachowają się gracze siedzący za nami. Feeler bet wykonujemy siedząc na wczesnej pozycji aby się przekonać, który z graczy spasuje, który sprawdzi a który być może podbije nasz bet.

Fifth street – piata karta wspólna wykładana na stół przez rozdającego, river.

Fish – określenie słabego gracza. Przeciwieństwem fisha jest shark (patrz Shark), który ogrywa fisha z jego pieniędzy.

Flop – pierwsze trzy karty wspólne wykładane na stół przez rozdającego.

Flush – kolor. Układ pokerowy składający się z pięciu kart w jednym kolorze.

Flush draw – dobieranie do układu flush, czyli do koloru.

Fold – spasowanie kart, rezygnacja z dalszej gry i, w przypadku foldu w dalszych rundach licytacji, z żetonów już dołożonych do puli.

Four of a kind – kareta. Układ Pokerowy składający się z czterech kart jednakowej wartości, na przykład cztery króle.

Fourth street – czwarta karta wspólna wykładana na stół przez rozdającego, turn.

Free card – patrz Darmowa karta.

Freeroll – darmowy turniej z pulą nagród zagwarantowaną przez organizatora. Uczestnictwo we freerollu nie wymaga uiszczenia wpisowego, czasami ograniczeniem dostępu bywa hasło. Nagrodą we freerollu może być gotówka, waluta turniejowa, bilet turniejowy lub udział w większym turnieju a także nagroda rzeczowa.

Freeze-out – turniej pokerowy bez możliwości ponownego dokupienia żetonów. Innymi słowy – przegrasz wszystkie żetony to odpadasz z turnieju.

Ful – układ pokerowy składający się z trzech kart jednej wartości oraz dwóch kart innej wartości. Na przykład:  trzy damy i dwie dziewiątki.

Full House – patrz Ful.

Full table – stół z dziewięcioma lub dziesięcioma miejscami. Przeciwieństwem full table jest Short hand czyli krótki stół (patrz Short hand)

Gut shot – dobranie do wewnętrznego strita po dojściu odpowiedniej, brakującej karty. Przykładowo: gracz z kartami 78 na flopie 45Q dobiera do strita 45678. Jeżeli na turnie lub riverze spadnie na stół 6, wtedy gracz trafi gut shota.

Heads –up – gra jeden na jednego. Także ostatnia faza turnieju gdy w grze pozostało tylko dwóch graczy.

Hearts – jeden z czterech kolorów w kartach, kier.

Hole cards – karty własne. Karty, które rozdaje nam dealer. W pokerze Texas Hold’em są to dwie karty, w odmianie Omaha – cztery.

Inside straight – wewnętrzny strit. Są to cztery karty do strita z jedną przerwą. Przykładowo: każda ósemka utworzy strita z kartami 679T.

Kareta – patrz Four of a kind.

Karty wspólne – patrz Community cards.

Kicker – dodatkowa karta (trzecia przy parze, czwarta przy trójce lub piąta piata przy karecie) decydująca o zwycięstwie w rozdaniu. Przykładowo: dwóch graczy ma parę waletów, jednak jeden oprócz tego ma na ręku asa a drugi króla. Wtedy wygrywa posiadacz asa.

Kolor – patrz Flush.

Krótki stół (Shorthand) – stół z sześcioma miejscami lub gra, w której przy jednym stole siedzi po 6 graczy. Przeciwieństwo Full table.

Late position – późna pozycja. Jedno z 3 miejsc przy stole pokerowym najbliżej dealera z prawej strony. Gracze siedzący na późnej pozycji zagrywają jako ostatni w każdej rundzie licytacji stąd jest to pozycja najbardziej dochodowa i atrakcyjna ze strategicznego punktu widzenia.

Limper – gracz, który często limpuje, czyli jedynie wyrównuje wcześniejsze zakłady bez przebijania.

Limpować – w fazie pre-flop jedynie wyrównywać zakład do wysokości dużego blinda. W późniejszych rundach licytacji – jedynie sprawdzać wcześniejsze zakłady.

Loose – gracz „luźny”, czyli grający z dużym zakresem rąk w wielu rozdaniach, nie zwracający dużej uwagi na siłę swoich kart.

Łączniki – patrz Connectors.

Mała w ciemno – patrz Small Blind

Mały stack – mała ilość żetonów w porównaniu z żetonami innych graczy przy stole, a w przypadku turniejów – w porównaniu ze średnią ilością żetonów pozostałych w grze zawodników.

Martwy kapitał – patrz Dead money

Middle position – środkowa pozycja. Miejsce przy dziesięcioosobowym stole pokerowym od piątego do ósmego.

Monster – bardzo silna ręka, np. AA lub KK. Także bardzo silny układ kart, np. kareta lub poker.

Nuts – najwyższy możliwy układ kart w danej rundzie licytacji. Przykładowo: gracz ma na reku AK a na flopie leżą QJT w różnych kolorach. Ma najwyższego strita czyli w tym momencie najwyższy układ, czyli nuts. Jednak gdy na turn spadnie druga dama, nutsem będzie kareta złożona z czterech dam.

Odds – procentowe szanse na trafienie dobieranego układu obliczane na podstawie ilości outs (patrz Outs), czyli kart, które mogą wzmocnić nasz układ a pozostały jeszcze nierozdane w talii.

Offsuit – dwie karty w różnych kolorach, na przykład AsKc (czyli as pik i król trefl).

Outs – ilość pozostałych w talii kart potrzebnych do wzmocnienia lub skompletowania naszego układu. Gdy gracz ma na ręku QQ to ma 2 outs na skompletowanie trójki.

Overcard – karta wyższa od wyłożonych kart wspólnych. Przykładowo: na stole leżą 259JQ a gracz ma na ręku A3, to as będzie w tym wypadku overcard.

Overpair – para w kartach własnych wyższa od jakiejkolwiek z kart wspólnych. Przykładowo: na stole leżą 589JQ to overpair będą ręce KK i AA.

Pair – patrz Para.

Para – układ pokerowy złożony z dwóch kart jednakowej wartości, np. KK

Pas – patrz Fold.

Playing zone – zwane kartami grywalnymi, czyli karty od dziewiątki do asa.

Pocket Cards – patrz Karty własne.

Poker (Straight Flush) - układ pokerowy składający się z pięciu ułożonych kolejno wartością kart w jednym kolorze. Np. 23456 w pikach.

Poker królewski (Royal Straight Flush) – najwyższy układ w pokerze. Na pokera królewskiego składają się AKQJT w jednym kolorze.

Pot odds – stosunek wielkości puli do wysokości zakładu, który gracz musi wnieść by pozostać w grze. Pot odds określają opłacalność zakładu.

Pozycja – miejsce, jakie zajmuje gracz przy stole w stosunku do miejsca rozdającego.

Pre-flop – runda licytacji przed wyłożeniem pierwszych kart wspólnych, czyli flopa.

Pula (Pot) – ilość pieniędzy na stole w danym momencie gry. O pulę rywalizują uczestnicy rozgrywki.

Quads – patrz Kareta.

Raise – podbicie wcześniejszego zakładu. Przykładowo: gracz przed nami zagrywa za 100, to jeżeli my zagramy za 300 to będzie raise o 200.

Rebuy – możliwość dokupienia żetonów. W grach stolikowych można dokonywać rebuyów w dowolnym momencie do wysokości maksymalnego buy-ina na danym stole. W turnieju, w zależności od jego struktury, można dokonać jednego rebuya lub nieograniczoną ilość rebuyów przez ustalony okres czasu gry.

Re-raise – przebicie poprzedniego podbicia.

Read – odczytanie lub próba odczytania siły kart przeciwnika na podstawie elementów jego gry, takich jak zachowanie przy stole czy wysokość zakładów.

Ring game – patrz Cash game.

River – piata, ostatnia z wykładanych przez rozdającego kart wspólnych.

Rock – gracz zachowawczy, grający tylko z mocnymi układami. Przeciwieństwo gracza loose.

Royal Straight Flush – patrz Poker królewski.

Rozdający – patrz Dealer.

Ruch – patrz Action.

Runner-runner – patrz Backdoor.

Semi – blef – podbicie ze średniej jakości kartami mające na celu wyrzucenie przeciwnika z rozdania, jednak z możliwością dobrania do lepszego układu (draw) w wypadku sprawdzenia naszego podbicia.

Set – trójka utworzona z dwóch kart własnych i jednej karty wchodzących w skład kart wspólnych.

Shark – rekin, dobry gracz ogrywający fishów (patrz Fish)

Short stack – patrz Mały stack.

Shorthand – patrz Krótki stół.

Showdown – wyłożenie kart po zakończeniu ostatniej rundy licytacji w celu wyłonienia zwycięzcy. Także wyłożenie kart w sytuacji all-in.

Slow play – sytuacja, gdy gracz posiadający bardzo mocne karty wykonuje małe podbicia lub tylko sprawdza w celu ukrycia siły swojej ręki.

Small Blind – mała w ciemno. Mniejszy z dwóch obowiązkowych zakładów wnoszonych przed wyłożeniem flopa. Małą w ciemno wnosi gracz siedzący jako pierwszy z lewej strony rozdającego.

Spades – jeden z czterech kolorów w kartach, pik.

Split – podział puli w wypadku posiadania przez dwóch lub więcej graczy jednakowego co do wartości układu kart.

Sprawdzenie – patrz Call.

Stack – wartość żetonów jakimi dysponuje grający.

Straight – strit. Układ składający się z pięciu kolejno według wartości ułożonych kart, w różnych kolorach.

Straight Flush – patrz Poker.

Strit – patrz Straight.

Suited – dwie karty własne w jednym kolorze, np. as pik i król pik.

Tells – wskazówki niewerbalne, takie jak zachowanie gracza, sposób gry czy wysokość wnoszonych zakładów, ułatwiające jego przeciwnikom odczytanie siły jego kart.

Three of a kind – trójka, układ złożony z trzech kart jednakowej wartości, np. trzy dziewiątki.

Tight – gracz, który rzadko bierze udział w rozdaniach i jeśli to robi to wyłącznie z dobrymi kartami.

Tilt – utrata równowagi psychicznej spowodowana np. bad beatem.

Trips – trójka złożona z pary wchodzącej w skład kart wspólnych i jednej karty z kart własnych.

Trójka – patrz Three of a kind.

Turn – czwarta karta wspólna wykładana przez rozdającego.

UTG – Under The Gun – pozycja bezpośrednio po lewej stronie od dużej w ciemno. W fazie pre-flop gracz siedzący na pozycji UTG zagrywa jako pierwszy.

Value bet – zagranie dla wartości. Zakład wnoszony w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że posiadamy lepszą rękę niż nasz przeciwnik i chcemy aby ten zakład sprawdził dokładając kolejne żetony do puli.

Wewnętrzny strit – patrz Inside straight.

Wyłożenie kart – patrz Showdown.

Zawężenie pola – zagranie mające na celu wyrzucenie z rozdania graczy posiadających słabsze karty ale w wypadku dalszej gry mogących otrzymać karty polepszające ich układ.

Za wszystko – patrz All-in.

Znaczek dealera – patrz Dealer Button.

 

SŁOWNICZEK RĄK POKEROWYCH

Bicycle – także Wheel – najniższy strit, układ składający się z A2345.

Big Slick – król i as na ręku.

Broadway – najwyższy możliwy strit, układ składający się z TJQKA.

Bullets – dwa asy na ręku.

Cowboys – dwa króle na ręku.

Dead man’s hand – ręka trupa, czyli najgorszy układ startowy w pokerze Texas Hold’em – siódemka i dwójka w różnych kolorach.

Deuces – dwie dwójki na ręku.

Hooks – dwa walety na ręku.

Jackson Five – walet i piątka na ręku.

Johnny Moss – as i dziesiątka na ręku.

Kojak – król i walet na ręku.

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: