Strategie i porady

Turniej MTT z niskim wpisowym - strategia gry. Cz.1. Faza początkowa

Dla początkujących graczy to chyba najbardziej atrakcyjny typ rozgrywek. Przy minimalnym wkładzie finansowym mamy szansę na poważną wygraną oraz wiele godzin przedniej rozrywki. I oczywiście nauki, co jest równie ważne, jeżeli o pokerze myślimy nie tylko jako o zabawie ale także ewentualnym źródle zysku.

Ogólne zasady turniejów wielostolikowych w pokerze

Wielostolikowe turnieje z niskim wpisowym charakteryzują się przede wszystkim tym, że w związku z niewysoką suma, jaką musimy przeznaczyć na udział w nim, będziemy musieli zmierzyć się z tysiącami graczy. Bardzo często takie turnieje rozgrywane są w formule rebuy, co z kolei skutkuje kilkukrotnym wzrostem wysokości ostatecznej puli nagród. Niestety również będziemy musieli, jeżeli szczęście nam na początku nie dopisze, zapłacić za grę wielokrotnie więcej niż początkowe wpisowe. No ale coś za coś.

W tego typu turniejach struktura zazwyczaj nie pozwala na zbyt fantazyjną grę. Z reguły na początek dostajemy od 1000 do 1500 żetonów a pierwszy poziom blindów to 5$/10$ lub 10$/20$. Poziomy blindów zmieniają się szybko, często jest to nawet 5 minut, maksymalnie będzie to minut 15. Na każdym poziomie będziesz miał szansę rozegrać góra 10 rozdań, jak więc powinieneś grać, żeby marzyć o sukcesie?

Podstawowa strategia turniejowa

Po pierwsze, jeżeli nie korzystasz z programów trackujących, nie nastawiaj się, że będziesz miał okazję dobrze przyjrzeć się grze swoich przeciwników. Gracze co chwila będą zagrywać za wszystkie żetony, więc jeżeli turniej jest rozgrywany w formule freezout, to równie często będą jacyś odpadać, co z kolei będzie skutkować nieustannym przesadzaniem zawodników w celu balansowania stołów. W większości rozdań jedyną informacją o Twoim rywalu będzie ta, której dostarczy Ci rozgrywając swoje ostatnie rozdanie. Wniosek z tego taki, że w tego tupu turniejach większą wagę przykładamy do pozycji i siły kart niż do readów na konkretnych rywali.

Druga rzecz – nawet nie myśl o blefowaniu. W tanich turniejach gracze lżej podchodzą do kwestii własnej eliminacji i naprawdę niewiele im potrzeba aby wrzucić na środek stołu wszystkie swoje żetony. Czy to sprawdzając blef, czy to zagrywając allin przed flopem z ręką typu A7 czy KQ. Większość z uczestników takich gier szuka tylko okazji do podwojenia ilości swoich żetonów, licząc na te kilka procent szans, jakie towarzyszy pojedynkowi każdych dwóch, nawet najsilniejszego z najsłabszym, układów.

Co robić? Poczekaj na dobrą kartę lub dużą pulę i graj, trzymając kciuki za przychylność swoich pokerowych bogów. Przypominamy – tu nie ma finezji, wielostolikowe turnieje z niskim wpisowym niestety mają wiele wspólnego z loterią. Co ciekawe, mimo że blefowanie jest jak najmniej wskazane w takich grach, spotkasz się z nim nagminnie. Nie bój się więc sprawdzać nawet ze średnią ręka, licząc, że przeciwnik odsłoni jeszcze gorszą.

W dużych, tanich turniejach specyficzną rzeczą jest również kwestia wysokości podbić. Najczęściej jest ona daleka od poprawnej. Rzadko spotkasz się z podbiciami preflop w wysokości 2,5 – 3 big blindów. Za to co chwila będziesz musiał się mierzyć z zakładami za 500 żetonów na poziomie ciemnych w wysokości 25/50 i stackach w okolicy 2000, jeszcze przed flopem. Co więcej, zakłady takie będą sprawdzane przez kilku graczy. Zagrywasz duży value bet ze swoim nutsem? Spokojna głowa, na pewno co najmniej jeden z przeciwników go sprawdzi a możliwe, że jeden nawet go przebije. Pamiętaj jednak, że Twoje blefy też zostaną sprawdzone.

Nie licz również na to, że posiadając mocną rękę uda Ci się silnym raisem przed flopem czy po flopie zawęzić ilość graczy. Tych pięciu limperów, którzy sprawdzili preflop Twoje zagranie za jedną trzecią stacka z pewnością nie odpuści również na mocny continuation bet. Przecież druga para czy runner runner draw do strita wyglądają atrakcyjnie. W takim wypadku egzamin zdaja niestety tylko zagrania allin, chociaż oczywiście też nie zawsze. Reasumując – Wysokie podbicia nie działają odstraszająco, powodują tylko zwiększenie wielkości puli.

Optymalna strategia turniejowa

W grze z dużą ilością agresywnych przeciwników wydawałoby się, ze najlepszą będzie strategia gry konserwatywnej. Może i by tak było, ale w związku z tym, że stacki początkowe są relatywnie niskie a blindy rosną szybko, Twój konserwatyzm może skutkować szybkim topnieniem stacka. Możesz się po prostu na świetną rękę nie doczekać. Generalnie ostrożna gra powinna przynieść Ci największy profit, jednakże z pewnymi modyfikacjami wymuszonymi dynamiką gry.

Po pierwsze – wiedząc, że Twoje zagranie po flopie prawie zawsze spotka się z co najmniej sprawdzeniem, staraj się oglądać tanie flopy z rękami z potencjałem. Suited connectory czy niskie pary w momencie trafienia strita, koloru czy seta zawsze przyniosą Ci mnóstwo żetonów. Wielu graczy będzie się czuło na tyle związanymi z nawet najsłabszym swoim układem, że bardzo rzadko odpuści.

Po drugie – jeżeli już trafisz bardzo mocną rękę, rozgrywaj ją maksymalnie agresywnie preflop. Prawie zawsze doczekasz się co najmniej jednego sprawdzenia co najczęściej poskutkuje podwojeniem lub potrojeniem Twojego stanu posiadania. Również na flopie pozwól swoim rywalom zapłacić za Twoje sety czy top pary. Na pewno z radością to uczynią.

W kolejnym artykule przeczytasz o strategii gry w fazie środkowej i finałowej turnieju wielostolikowego z niskim wpisowym.

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: