Rodzaje rozgrywek

Turnieje-Satelity - droga na szczyt pokerowej slawy

Satelity (ang.: satellites, qualifiers) to turnieje pokerowe o charakterze kwalifikacyjnym. Wygrana w satelicie to z reguły miejsce w turnieju finałowym lub w satelicie wyższego stopnia (przejście do następnej rundy rozgrywek).

Gra w satelitach może być dla wielu przepustką do występów w turniejach o naprawdę wysokim wpisowym lub formą eliminacji przez internet do dużych imprez na żywo w najlepszych kasynach świata.

Bardzo często duże i znane turnieje mają całą masę satelit o kilku nawet kolejnych rundach. Teoretycznie gwarantuje to na przykład występ za 10.000$ w mistrzostwach świata WSOP w Las Vegas, który może Cię kosztować jedynie ... kilka dolarów.  Na czym to polega? Bierzesz na przykład udział w satelicie dziennej (a więc takiej która rozgrywana jest każdego dnia, czasami po kilka razy). Wpisowe do niej to na przykład 2$. Na tych, którzy skończą taką satelitę na czołowych miejscach czeka miejsce w finale tygodnia z wpisowym np. 24$.

A więc wygrywasz we wtorek turniej za dwa dolary i widzisz już swojego nicka na liście graczy w sobotnim finale tygodnia. Wpisowe tam to 24$. Ty nie musisz ich płacić bo wygrałeś tam miejsce w satelicie, ale na pewno będzie wielu takich którzy nie tracą czasu na grę w satelitach dziennych tylko płacą 24$ i wchodzą do gry od razu.

Nagrodami w finale tygodnia będą miejsca w finale miesiąca - a to już turniej o wpisowym np. 200$. To więcej niż Twój cały pokerowy bankroll, ale nie pozostaje Ci nic innego jak tylko grać i starać się przechodzić do kolejnej rundy. W ten właśnie sposób w roku 2003 zdobył swoje mistrzostwo świata księgowy z Tennessee, Chris Moneymaker , rozpoczynając tym samym pokerowe szaleństwo na całym świecie.

Nie mając żadnej wielkiej fortuny zagrał trochę od niechcenia w satelicie za 40$, wygrał miejsce w kolejnym turnieju, tam również zaszedł do miejsc premiowanych nagrodami i tak stał się właścicielem wartego 10.000$ biletu na grę w finale World Series Of Poker w Las Vegas.

Dobra passa nie opuściła go i tam, dzięki czemu sięgnął po tytuł mistrza świata i ponad 2,5 miliona dolarów. Jego postać stała się przykładem dla milionów amatorów pokera i nakręciła światowy boom na texas holdem i turnieje pokerowe.

Kalkulacja ilości i wartości nagród w satelitach

Od strony technicznej turniej satelitarny to nic innego jak "zrzutka" wszystkich grających na odpowiednią ilość wpisowych do turnieju lub kolejnej rundy, która jest celem satelity.

Na przykład: satelita (eliminacje) z wpisowym 2$ do finału z wpisowym 16$ - oznacza to, że na każdych 8 grających zawodników przypadnie jedno miejsce w turnieju o wpisowym 16$. Jeśli więc w tej satelicie zagra 24 graczy, to pula nagród będzie wynosiła 3 miejsca w turnieju o wpisowym 16$ (2*24 = 48 czyli 16 *3).

Bardzo często w satelitach oprócz miejsca w kolejnym turnieju lub finale można wygrać także gotówkę. Wynika to z faktu, że z reguły w satelicie nie gra tylu graczy ilu starczy na dokładne pokrycie wszystkich wpisowych w turnieju wyższej rangi.

W przykładzie powyżej jeśli w tej satelicie zagra np. 30 graczy to nie starczy kasy w puli na 4 bilety do finału (4*16=64 a my mamy 30*2 czyli 60). W tym wypadku nadwyżka w wysokości 12$ zostanie w formie gotówki przekazana graczowi który skończy satelitę na 4-tym miejscu.

Satelity - na co zwracać uwagę

Planując grę w turniejach-satelitach należy zwrócić szczególną uwagę na to co będzie, jeśli wygramy. Jak już wiemu, nie dostaniemy na konto pieniążków a jedynie miejsce w kolejnej rundzie eliminacji do których przystąpiliśmy.

Najważniejsze to termin kolejnej rundy - satelity o wyższym wpisowym czy finału. Bardzo często początkujący gracze wygrywają satelity niższego stopnia a potem zgłaszają się do działu obsługi klienta pokerroomu, narzekając że wygrali jakieś miejsce w turnieju, który odbywa się akurat w terminie w którym muszą wyjechać.

Niestety, większość wygranych w satelitach nie jest zamieniana czy refundowana na gotówkę i jeśli nie możemy zagrać, nasza szansa na fortunę czy sławę przepadnie.

Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę o co gramy, kiedy są następne rundy eliminacji, gdzie i kiedy odbywa się ostateczny finał i czy na pewno będziemy mogli się tam wybrać albo zagrać w tym terminie jeśli wszystko pójdzie dobrze i powygrywamy kolejne satelity.

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: