Pokerowe ABC

Zarządzanie bankrollem

Twoje pierwsze kroki w pokerze online to zapewne gra na wirtualne pieniędze i darmowe żetony. Być może wziąłeś też udział we freerollu - a może nawet udało Ci się za darmo wygrać trochę prawdziwych pieniędzy? Jeśli ten etap masz już za sobą, nadszedł czas na grę na prawdziwe pieniądze - bo tylko wtedy poker ma naprawdę sens. Oprócz umiejętności i wiedzy potrzebny Ci będą więc budżet. Jak mądrze nim dysponować, na jakich grać stawkach, jakie ustawić sobie limity i ograniczenia, jakich zasad się trzymać aby utrzymać się w grze - to wszystko to właśnie "bankroll management" czyli zarządzanie swoim bankrollem. Czytaj dalej, a zaraz wszystko stanie się jasne!

Co to jest bankroll

Bankroll to Twój Pokerowy budżet. To pieniądze, które przeznaczasz na grę i tylko na grę. To finansowe zaplecze Twojego „pokerowego biznesu”, środki, które są narzędziem, dzięki któremu możesz grać, bawić się i, jeżeli będziesz grał lepiej niż inni, zarabiać. Prawidłowe zarządzanie bankrollem jest jedną z kluczowych kwestii, dzięki którym masz szansę na sukces w pokerze. Przeczytaj uważnie ten artykuł!

Dlaczego ważne jest prawidłowe zarządzanie bankrollem

Jak już wspomnieliśmy, bankroll jest Twoim budżetem i narzędziem do gry. Tylko od Ciebie zależy, czy gra w pokera będzie jednorazową przygodą czy też drogą do coraz wyższych stawek i coraz większych pieniędzy.

Poker to gra umysłowa, jednak element nieprzewidywalny i losowy sprawia, że aby potwierdzić swoje umiejętności potrzebujesz próbki większej niż powiedzmy kilkaset rozdań. Innymi słowy poker jest grą długich dystansów, więc aby w ogóle móc długo pograć, potrzebujesz mieć na to środki. Oczywiście w długim dystansie wygrywają ci lepsi – gorsi będą po prostu dłużej przegrywać aż do bankructwa. Jedyną szansą na wygraną w pokerze dla złego gracza jest jeden szczęśliwy „złoty strzał” i zrezygnowanie z gry na zawsze. Załóżmy, że do pokera podchodzisz poważnie, chcesz się uczyć i polepszać swoją grę. Aby moc to robić musisz opanować prawidłowe zarządzanie bankrollem.


Zarządzanie bankrollem a Twój umysł

Bankroll to nie tylko wirtualne żetony, dzięki którym możesz grać w pokera, bankroll to także po prostu pieniądze. Aby grać na swoim najwyższym poziomie, musisz o tym zapomnieć. Środki na grę w pokera w żadnym razie nie mogą być dla Ciebie pieniędzmi, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Aby więc Twoja gra przebiegała bez niepotrzebnych obaw o stan Twoich finansów, stawki na jakich grasz powinny być odpowiednie do wielkości bankrolla.

W pokerze nie da się wygrać każdej puli, zdarzają się dłuższe okresy złej passy. Jeżeli będziesz grał poprawnie, w długim okresie zawsze wyjdziesz na swoje. Nie przejmuj się wynikiem pojedynczego rozdania, to tylko nic nieznaczący w ogólnym rozrachunku epizod. Nie myśl o zarabianiu pieniędzy – myśl o podejmowaniu prawidłowych decyzji. Jeżeli będziesz grał dobrze, pieniądze przyjdą same. Aby jednak móc tak myśleć, musisz mieć finansowy spokój. Jak to wygląda w liczbach?

Wymogi dotyczące prawidłowego zarządzaniem bankrollem

Nie ma żelaznych zasad, jeżeli chodzi o wielkość bankrolla w stosunku do stawek na których grasz. Można jednak pokusić się o ustalenie pewnych bezpiecznych ram, dzięki którym Twoja gra będzie optymalna i nie zagrozi Ci rychłe bankructwo.

W grach z limitem podbić przyjmuje się, że poziom bankrolla powinien wynosić 300 dużych betów, czyli kwot zagrywanych na turnie w odmianach Texas Hold’em i Omaha. Odnosi się to do gry na jednym stole, w wypadku gry na wielu stolikach, kwotę tę należy zwielokrotnić.

Podczas gry w pokera bez limitu bezpiecznym poziomem bankrolla będzie 20 buy-inów na jeden stolik, czyli jeżeli grasz na stawkach $0,1/$0,25 przy stoliku o maksymalnym buy-inie 25$ to Twój bankroll powinien mieć wysokość co najmniej 500$. Podczas gry na dwóch stolikach to będzie 1000$ itd.

W wypadku turniejów sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Duże turnieje wielostolikowe charakteryzują się większymi wahaniami wyników niż turnieje rozgrywane na jednym stole, wobec czego wymogi dotyczące bankroll managementu w tych dwóch przypadkach będą odmienne. Zakłada się, że aby spokojnie grać w turniejach wielostolikowych potrzebujesz budżetu w wysokości 75 buy-inów. Znaczy to tyle, że jeżeli grywasz turnieje o wpisowym 5$ (bez względu na ich ilość, natomiast trzymając się sztywno tej konkretnej stawki wpisowego) potrzebujesz finansowego zaplecza w wysokości 375$.

Jeżeli grasz jednostolikowe turnieje sit’n’go o wpisowym 5$, wymagania dotyczące Twojego bankrolla będą mniejsze. Tego typu turnieje są obarczone mniejszą zmienną wyników, dosyć łatwo zakończyć w nich grę na miejscach płatnych. W takim wypadku wystarczy czy bankroll na poziomie 40 buy-inów, czyli w tym przypadku będzie to 200$.

Wymagania dotyczące bankroll managementu mogą się także zmieniać w zależności rodzaju gry. Dużo większą zmienną pojedynczych wyników charakteryzuje się Texas Hold’em w porównaniu na przykład z Omaha Hi/Lo i dlatego grając przy stołach Texas Hold’em Twój bankroll musi być odpowiednio większy.

Wejście na wyższe stawki, zejście na niższe

Jak już wspomnieliśmy, poker jest grą długich dystansów. Downswing, czyli okres, w którym przegrywasz, może trwać naprawdę długo. Aby uchronić się przed bankructwem, musisz odpowiednio modyfikować stawki na jakich grasz, w przeciwnym wypadku Twój bankroll może niepostrzeżenie stopnieć. To jedna z najtrudniejszych rzeczy dla pokerzysty – zejście na stawki niższe niż te, do których jest przyzwyczajony. Jest to jednak niezbędne, jeżeli poważnie podchodzisz do pokera – downswing nie trwa wiecznie, gdy odegrasz się na niższych stawkach wtedy wrócisz na te wyższe. Zapamiętaj – gdy Twój bankroll stopnieje do połowy kwoty wymaganej na stawkach, na jakich grasz, rozsądnym będzie zejście na stawki o połowę niższe. Czyli jeżeli grając $0,1/$0,25 zauważysz, że poziom twojego bankrolla zbliża się nieuchronnie do kwoty 250$ - nie ma rady, zejdź na stawki $0,05/$0,1. Przetrzymasz downswing i nie zbankrutujesz.

Oczywiście z drugiej strony downswingu znajduje się upswing. Grasz swoje stoliki na swoich stawkach a bankroll sukcesywnie puchnie. W takim razie możesz spróbować wejść na stawki wyższe – jeżeli grasz poprawnie i z sukcesami to czemu nie miałbyś zarabiać jeszcze więcej? Gdy Twój bankroll zbliży się do $1000 – śmiało wejdź na stawki $0,25/$0.50. Pamiętaj tylko o tym, że zawsze może wrócić downswing – sprawdzaj wysokość bankrolla aby w odpowiednim momencie zejść niżej.

Jak widzisz, zarządzanie bankrollem nie wymaga dużej wiedzy ani wyższej matematyki. Jedyne czego potrzebujesz to samodyscyplina. No ale to cecha wszystkich dobrych pokerzystów, a przecież Ty też chcesz nim być? Powodzenia przy stolikach!

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: