Poker Omaha jest blisko spokrewniony z odmianą Texas Hold’em. W zasadzie jedyną różnica jest fakt, że tak jak w Texas Hold’em dostajesz dwie zakryte karty, tak w Omaha masz ich dwa razy więcej, czyli cztery. Zmiana niby niewielka, ale jak się przekonasz, niezwykle mocno wpływająca na dynamikę gry, wartość rąk startowych oraz zapewniająca praktycznie permanentną akcję. W Omaha nie ma nudy!
Podstawową zasadą gry w Omaha jest to, że do wyłonienia zwycięskiego układu możesz użyć tylko i wyłącznie dwóch kart własnych oraz trzech kart wspólnych. Nie mniej, nie więcej. Gracze, którzy wychowani na Texas Hold’em zapominają o tej regule, niejednokrotnie przeżywają przykre chwile, gdy okazuje się, że te trzy asy na naszej ręce nie tworzą karety z asem na stole. Pamiętaj o tym!
Cała rozgrywka i licytacja przebiega identycznie jak w odmianie Texas Hold’em [podlinkować do artykułu o zasadach TH]. Przed flopem dostajemy karty a jako pierwszy zagrywa gracz siedzący na pozycji UTG. Na flopie jako pierwsza zagrywa mała w ciemno, podobnie na turnie i riverze.
Natomiast to, co ciekawego można napisać o Omaha wynika z charakteru odmian, w jakich występuje.
Omaha Pot Limit
Najpopularniejszą odmianą Omaha jest wersja Pot Limit, czyli gra z limitem podbicia ustalonym na poziomie wartości puli. Ze względu na to, że posiadamy na ręku cztery a nie dwie karty, szanse na trafienie jakiegoś układu są w Omaha niewspółmiernie wyższe niż w Texas Hold’em. Z tego powodu Omaha jest zwana z jednej strony grą nutsów z drugiej zaś – grą blefów. Natomiast zasada Pot Limit pozwala nam w miarę tanio obejrzeć przynajmniej flop.
O strategii gry w Omaha przeczytasz w innym artykule. Tutaj tylko kilka słów rozwinięcia powyższego. Dlaczego gra nutsów? Dlatego, że bardzo często zdarza się przegrać pulę posiadając drugi co do wartości możliwy układ – strity, kolory czy fule w Omaha zdarzają się dużo częściej niż w Texas Hold’em i musisz się nauczyć przyjmować je chłodniej. Pierwsza zasada gry w Omaha brzmi, że gramy tylko na nutsa – second nuts to najbardziej kosztowny układ w tej odmianie.
Gra blefów? Mimo wszystko tak. W Omaha łatwiej wyblefować myślącego przeciwnika posiadając choćby jedną z kart pasujących do najwyższego układu wynikającego z kart na stole. Również z tego względu, że kart tych mamy więcej, łatwiej wyrzucić z puli przeciwnika, gdy na stół spadnie karta do pary a on posiada najwyższy kolor. Fule naprawdę w Omaha trafiają się często i nawet najwyższy kolor przy nich blednie.
Omaha Hi/Lo
Inną odmianą Omaha jest wersja Hi/Lo. Na czym polega? Otóż pula może zostać podzielona pomiędzy posiadaczy dwóch zwycięskich układów – najwyższego i najniższego. O najwyższym nie będziemy pisać – hierarchia rąk pokerowych jest tutaj identyczna jak w odmianie Texas Hold’em. Układem niskim, czyli Lo w Omaha Hi/Lo jest układ składający się z pięciu różnych kart, wśród których najwyższa nie jest starsza niż ósemka. Najniższą kartą (a także najwyższą) jest as.
Najniższym układem w Omaha Hi/Lo jest układ składający się z asa, dwójki, trójki, czwórki i piątki, czyli A2345. Naturalnie trzy z tych kart muszą leżeć na stole. Zdarza się, że jest on także układem najwyższym czyli stritem lub pokerem i wtedy puli się nie dzieli. Podział puli nie następuje także wtedy, gdy nie jest możliwy układ Lo, czyli na przykład na stole nie leżą trzy karty od ósemki w dół albo żaden z graczy nie ma dwóch kart do układu Lo.
Podsumowując, podział puli w Omaha Hi/Lo następuje wtedy, gdy jeden lub więcej graczy ma układ kwalifikujący się do Lo i nie jest on jednocześnie układem Hi, czyli najwyższym. W sytuacji, gdy dwóch graczy ma układ Lo tej samej wartości, połowa puli przeznaczona dla wygranego Lo zostaje podzielona jeszcze na pół. Omaha Hi/Lo najczęściej jest rozgrywana w odmianie Pot Limit.
Kilka słów o strategii. Początkujący gracze przeceniają rękę A2XX zapewniającą ewentualnie najniższy układ Lo. Pamiętajmy, że gramy mimo wszystko na układ najwyższy, najniższy to tylko furtka ratunkowa. Tak więc w hierarchii rąk startowych w Omaha Hi/Lo na pierwszym miejscu będzie AA23 double suited a nie A234.
O hierarchii rak startowych w Omaha przeczytasz w tym artykule.
Poza dwiema powyżej wymienionymi odmianami występują jeszcze Omaha No Limit oraz Omaha Hi/Lo No Limit. Ogólne zasady są identyczne poza tym, że w każdej rundzie licytacji możemy zagrać za wszystkie swoje żetony, czyli all-in.