W tym artykule opisujemy wszystkie układy w pokerze – od najsłabszych do najsilniejszych, tak abyś już nigdy nie miał wątpliwości – co wyższe, kolor czy ful ? Street czy trójka? Sprawdź poniżej!
Na początek przypomnijmy, że pokerowy układ składa się z pięciu kart. Czasami ważne są dwie, czasem trzy lub cztery, ale pod uwagę bierzemy zawsze pięć.
Być może kiedyś grałeś w pokera dobieranego (5 card draw poker) – w niektórych wersjach full jest tam słabszy od koloru! Ta lekka różnica w starszeństwie rąk w stosunku do Texas Hold’em czy Omaha może Cię dużo kosztować w przypadku pomyłki, więc na wszelki wypadek zapamiętaj poniższe.
Gdzie zagrać w pokera online ?
Hazardowo.com poleca: UNIBET POKER ! Kliknij i sprawdź!
Oto ranking układów pokerowych w Texas Holdem, Omaha i większości odmian pokera – od najsłabszego do najsilniejszego:
Układ nr 1 – Wysoka Karta (Bałagan)
Najsłabszym układem pokerowym jest tak zwana wysoka karta (ang: high card). Jest to pięć kart nie tworzących żadnego z poniższych układów, swojsko zwanych też bałaganem… – na przykład dama, dziesiątka, ósemka, czwórka i trójka.
Zdarzyć się jednak może, że twój przeciwnik nie ma również żadnego układu w swoich kartach – wtedy o wygranej decyduje najwyższa z posiadanych kart, a jeżeli u obu graczy są one tej samej wartości – pod uwagę bierze się karty kolejne. I tak układ złożony z asa, szóstki, piątki, czwórki i dwójki wygra z układem złożonym z króla, damy, waleta, dziewiątki i siódemki.
Układ nr 2 – Jedna Para
Pierwszym od dołu w hierarchii układów pokerowych jest układ składający się z dwóch takich samych kart, czyli para (ang: one pair), na przykład dwa walety.
Jest to jeden z najczęściej spotykanych układów, najczęściej również będzie walczył z takim samym, czyli z parą u przeciwnika. W wypadku, gdy wasze pary są różnej wartości oczywiście wygrywa ta wyższa. Gdy macie taką sama parę (na przykład po dwie damy) o wygranej decydują każda najwyższa kolejna karty poza parą – wygrywa oczywiście posiadacz najwyższej (tzw. kicker).
Układ nr 3 – Dwie Pary
Kolejnym, mocniejszym od pary układem są dwie pary (ang: two pair), czyli na przykład dwa króle i dwie siódemki. W konfrontacji dwóch takich układów wygrywa oczywiście ten, na który składa się wyższa para, a w wypadku gdy obaj gracze mają tę wyższą parę jednakowej wartości – para niższa. W sytuacji, gdy obaj gracze mają takie same dwie pary, o wygranej decyduje karta piąta.
Układ nr 4 – Trójka
Wyższym od dwóch par układem jest trójka (ang: three of a kind) – trzy karty jednakowej wartości, na przykład trzy króle. W przypadku, gdy dwóch lub więcej graczy ma ten sam układ (bo na przykład te trzy króle leżą na stole) o zwycięstwie decyduje najwyższa karta czwarta, lub nawet piąta. Załóżmy, że masz asa i damę, twój przeciwnik ma asa i waleta a na stole leżą trzy króle, piątka i szóstka – w takim wypadku o twojej wygranej decyduje dama (bo obaj macie trójkę króli i asa kickera).
Układ nr 5 – Strit
Mocniejszy od trójki, ale słabszy od koloru – taki jest strit (ang: straight). Jest to pięć kart w różnych kolorach ułożonych w kolejności – na przykład dama kier, walet pik, dziesięć karo, dziewięć karo i osiem trefl. Tak samo jak w wypadku koloru, o wygranej w konfrontacji dwóch stritów decyduje najwyższa karta – strit na asie wygra ze stritem na królu. Gdy oba strity za najwyższą mają kartę o jednakowej wartości, wtedy pula jest dzielona.
UWAGA: as może występować jako najwyższa karta w stricie 10-J-Q-K-A ale także jako najniższa karta (jedynka) w stricie A-2-3-4-5 !
Układ nr 6 – Kolor
Od strita wyższy jest kolor (ang: flush). Na ten układ składa się pięć dowolnych kart w jednym kolorze – na przykład osiem trefl, dziesięć trefl, walet trefl, dama trefl i as trefl. W wypadku spotkania się dwóch takich układów – dwóch kolorów – zwycięskim jest ten, w którym występuje najwyższa karta. Kolor składający się z waleta, dziewiątki, piątki, czwórki i dwójki przygrywa z kolorem składającym się z króla, dziesiątki, ósemki, szóstki i trójki. W wypadku jednakowych wartością najwyższych kart w układzie, pod uwagę bierze się kolejne niższe karty z tego koloru.
Układ nr 7 – Full
Kolejnym, mocniejszym jeszcze od strita i koloru układem jest full (ang: full house) czyli trzy karty jednej wartości plus dwie karty jednej wartości (inaczej: trójka + para) – na przykład trzy dziesiątki i dwa walety.
Przy ocenie starszości fullów, zawsze najpierw pod uwagę bierzemy trójkę z fula, więc na przykład starszy będzie ful z trzema waletami i dwiema dziewiątkami od fula z trzema ósemkami i dwoma asami.
Układ nr 8 – Kareta
Wyżej od fulla w hierarchii pokerowych układów znajduje się kareta (ang: four of a kind). Na karetę składają się cztery karty jednej wartości, na przykład cztery damy.
W tym momencie przypominamy sobie, że w pokerze gra pięć kart a nie cztery – w wypadku, gdy na stole leżą cztery (wspólne) damy nie zawsze mamy remis – rozdanie wygrywa posiadacz najwyższej karty piątej! Dla przykładu: masz w ręku asa i dwójkę, przeciwnik ma dwa króle a na stole leżą cztery damy i dziewiątka. W takim wypadku rozdanie wygrywasz ty – masz najwyższą piątą kartę do układu, czyli tzw. kickera, w tym wypadku asa. (Trochę inaczej będzie to wyglądało w odmianie Omaha, gdzie ze stołu możesz użyć tylko i wyłącznie 3 kart – zasady gry w Omaha znajdziesz TUTAJ).
Układ nr 9 – Poker
Dochodzimy do najmocniejszych układów. Układem prawie zawsze gwarantującym zwycięstwo jest poker – czyli strit w kolorze (ang: straight flush). Jest to układ pięciu kart w jednym kolorze ułożonych w kolejności – czyli na przykład dwójka kier, trójka kier, czwórka kier, piątka kier i szóstka kier.
Układ nr 10 – Poker Królewski
Najmocniejszym pokerowym układem jest poker królewski (ang: royal straight flush – czyli inaczej strit w kolorze z top asem…). Jest to pięć kart w jednym kolorze od asa do dziesiątki – czyli na przykład as pik, król pik, dama pik, walet pik i dziesięć pik. Prawdopodobieństwo spotkania się z królewskim pokerem czy to u siebie czy u przeciwnika jest najmniejsze, stąd też jego najwyższa pozycja w rankingu pokerowych układów.
CIEKAWOSTKA: w języku angielskim układ pokerowy to hand, czyli „ręka” – i taka też polska nazwa używana jest często w środowisku graczy pokerowych! (np. „No nie mogłem zrzucić takiej ręki!”)
Gotowy do gry online?! Hazardowo poleca: UNIBET POKER !
Sprawdzona, solidna firma, tysiące graczy, kolory, wesoły interfejs, gra po instalacji albo z przeglądarki, wersja mobilna, mnóstwo promocji i bonusów! Najlepszy poker online w Europie!
Kliknij i zagraj sam – Unibet Poker