Texas Hold’em
Texas Hold’em nazywany jest królem pokera. Gra występuje w czterech wariantach – No Limit, Limit, Fixed Limit oraz Pot Limit. Texas Hold’em No Limit (THNL) jest obecnie najpopularniejszą odmianą pokera. To w THNL rozgrywany jest turniej główny pokerowych mistrzostw świata czyli World Series Of Poker. Na pewno jest to także odmiana, z którą jako pierwszą spotkałeś się grając w Internecie. Ale czy znasz wszystkie zasady? Zapraszamy do lektury.
Aby zagrać w Texas Hold’em potrzeba co najmniej dwóch graczy. Standardowe stoły pokerowe maja zaś 9 miejsc i na takim przykładzie się skupimy omawiając zasady gry.
Przygotowanie do rozgrywki
Przed rozpoczęciem gry następuje losowanie rozdającego, który będzie w pierwszym rozdaniu oznaczony znacznikiem dealera. Jego pozycja będzie się zmieniać w każdym kolejnym rozdaniu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W grach bez krupiera gracze przekazują sobie po prostu karty, w grach z krupierem dealerem jest w każdym innym rozdaniu inny gracz. Fizycznie nie rozdaje kart, jednak korzysta z dobrodziejstw pozycji dealera, czyli zagrywa jako ostatni.
Przed każdym rozdaniem płacone są stawki w ciemno – small blind i big blind. Small blind, w wysokości połowy big blinda, wnosi gracz siedzący jako pierwszy po lewej stronie dealera, big blinda płaci zawodnik po jego lewej stronie. Po opłaceniu stawek w ciemno dealer rozdaje karty.
Rozgrywka – gra przed flopem
Po zebraniu żetonów od small blinda i big blinda dealer rozdaje każdemu z graczy po 2 zakryte karty, rozpoczynając rozdawanie od gracza na małym blindzie, rozdając karty po jednej, czyli robi dwie rundy z kartami. Po otrzymaniu kart gracze podejmują decyzję co do dalszej gry. Jako pierwszy w pierwszej rundzie licytacji przed wyłożeniem pierwszych trzech kart wspólnych, czyli flopa, zagrywa zawodnik siedzący po lewej stronie od gracza na big blindzie, czyli tak zwany UTG – Under The Gun. Może on spasować karty, wyrównać zakład do wysokości big blinda a także podbić. Następnie ruch wykonuje zawodnik siedzący po lewej stronie od UTG i tak kolejno pozostali aż do gracza na dużym blindzie. Gdy ostatni zakład został sprawdzony dealer zbiera żetony do puli, spasowane karty do mucka (czyli na stos kart nie biorących w grze) i wykłada pierwsze trzy karty wspólne, czyli flop. Jeżeli wszyscy gracze spasowali przed wyłożeniem flopa, żetony z blindów otrzymuje zawodnik siedzący na big blindzie.
Flop
Przed wyłożeniem pierwszych kart wspólnych dealer „pali” pierwszą kartę i wykłada kolejno trzy karty na stół. Zaczyna się druga runda licytacji. Tym razem jako pierwszy zagrywa gracz siedzący jako pierwszy po lewej stronie od rozdającego, czyli small blind. Może zachować się dwojako – albo czekać, czyli nie zagrywać, albo zagrać. Minimalna wysokość zagrania to wartość big blinda. Po nim grają kolejno wszyscy pozostali w grze zawodnicy aż do dealera, który gra jako ostatni. I znowu, po sprawdzeniu ostatniego zakładu następuje kolejna runda licytacji lub, w wypadku, gdy zakład nie został sprawdzony, następuje zakończenie rozdania a wszystkie żetony z puli trafiają do ostatniego zagrywającego. W sytuacji gdy na flopie wszyscy pozostali w grze zawodnicy poczekali, wykładany jest turn, czyli czwarta karta wspólna.
Turn i river
Podobnie jak w przypadku poprzedniej rundy, przed wyłożeniem turna dealer pali pierwsza kartę. Licytacja przebiega tak samo, jak w przypadku gry na flopie, czyli zaczyna gracz siedzący na small blindzie (lub w wypadku, gdy small blind już nie gra – gracz siedzący najbliżej small blinda po lewej stronie) a kończy na dealerze (lub graczu siedzącym najbliżej po prawej stronie od niego). Po licytacji, jeżeli w grze zostało co najmniej dwóch graczy, wykładany jest river po uprzednim spaleniu pierwszej karty z wierzchu talii. Gdy na stole pojawi się ostatnia, piąta karta wspólna, następuje ostatnia runda licytacji.
Wyłonienie zwycięzcy
Zwycięzcą rozdania, do którego trafiają wszystkie dotychczas dołożone do puli żetony, jest gracz, którego ostatni zakład nie został sprawdzony lub po prostu posiadacz najlepszego układu, w przypadku, gdy ostatnie zagranie doczekało się sprawdzenia. W takim wypadku następuję showdown, czyli pokazanie kart. Pierwszy karty pokazuje gracz, którego zakład został sprawdzony. Sprawdzający nie musi pokazywać kart, jeżeli uzna, że jego ręka jest słabsza od tej pokazanej przez gracza sprawdzonego. Obowiązkowy wymóg pokazania kart następuje wtedy, gdy gracz zagrał za wszystkie swoje żetony, czyli all-in. Do wyłonienia zwycięskiego pięciokartowego układu w Texas Hold’em każdy z graczy może użyć dwóch kart własnych oraz trzech wspólnych, jednej własnej i czterech wspólnych lub tylko kart wspólnych.
Heads-up
Kolejność licytacji zmienia się, gdy w grze pozostaje tylko dwóch graczy. Wtedy gracz siedzący na pozycji dealera wpłaca małą w ciemno a jego przeciwnik dużą w ciemno. Ostatnia karta rozdawana jest dealerowi ale to on zagrywa jako pierwszy w pierwszej rundzie licytacji. Po flopie dealer zagrywa jako drugi.
I na koniec – czym się odróżnia Texas Hold’em No Limit od gier z limitem? W THNL w każdej rundzie licytacji gracz może zagrać za wszystkie swoje żetony. Nie występuje w tej odmianie także limit ilości przebić. A jak to wygląda w pozostałych trzech wersjach tej gry?
Texas Hold’em Limit
Rozgrywka jest prowadzona identycznie jak w odmianie No Limit, jedyną różnicą jest dozwolona wysokość oraz ilość wnoszonych zakładów. W Texas Hold’em Limit w każdej rundzie licytacji można podbić o wysokość dużego blinda, natomiast ilość przebić jest ograniczona do trzech lub czasami czterech. Wysokość każdego kolejnego przebicia również ma wartość dużego blinda.
Texas Hold’em Fixed Limit
Ta odmiana charakteryzuje się tym, że w grze preflop wysokość podbicia wynosi tyle co wartość dużego blinda, natomiast na flopie i w każdej kolejnej rundzie licytacji wartość każdego zakładu czy podbicia wynosi tyle, co wartość dwóch big blindów.
Texas Hold’em Pot Limit
W tej odmianie wysokość każdego zagrania nie może być mniejsza niż wysokość dużego blinda oraz większa niż wartość aktualnej puli na stole.