Znaczenie pozycji w pokerze
Poker to gra karciana, o wyniku rozgrywki powinno więc decydować to, że mamy lepsze karty niż nasz przeciwnik. Często tak jest, jednak dzięki temu, że element losowy jest tylko jedną ze składowych pokera, prawdziwy zawodowiec wygrywa również mając karty gorsze. Albo w ogóle wszystko jedno jakie.
Zawodowy pokerzysta nie gra swoimi kartami. On gra kartami rywala oraz pozycją. Co to są karty rywala to wszyscy wiemy. Ale o co chodzi z pozycją?
Pozycja w pokerze to takie usadowienie przy stole względem rywala, żeby móc podejmować decyzję po nim. Kto zagrywa na końcu, ten wie, jak zagrał przeciwnik. A z tą wiedzą jesteśmy w sytuacji uprzywilejowanej. Jaka jest najlepsza pozycja bezwzględna przy stole? Oczywiście pozycja BTN, czyli button, czyli rozdający. Wówczas przez całe rozdanie będziemy zagrywali na końcu i mamy pozycję nad wszystkimi rywalami. Jeżeli jednak w rozdaniu zostanie tylko jeden przeciwnik, możemy mieć nad nim pozycję niekoniecznie siedząc na buttonie. Wystarczy, że będziemy mieli go po swojej prawej stronie.
Jakie konkretnie mamy przewagi posiadając pozycję? W przypadku buttona, gdy zagrywamy na końcu i nikt przed nami nie otworzył rozdania, możemy ukraść blindy. Gracze na blindach są już w rozdaniu płacąc obowiązkowe stawki w ciemno, więc zakres ich kart wynosi 100%. Z drugiej strony, nasz zakres do otwarcia z buttona też powinien zbliżać się do tej wartości, bo to nam się po prostu opłaca. Dlaczego? Bo łatwiej otworzyć z kiepskimi kartami niż z kiepskimi kartami sprawdzić. I w większości przypadków blindy do otwarcia spasują. Oczywiście wiedząc, że button otwiera szeroko, blindy mogą równie szeroko 3-betować, ale to już inna historia. O wojnie blindów i potyczkach blindy versus button napiszemy innym razem.
No ale na buttonie będziemy przy pełnym stole siedzieć tylko raz na 9-10 rozdań, a pozycję możemy mieć w prawie każdym rozdaniu. Prawie, bo na small blindzie poza fazą preflop, zagrywamy jako pierwsi przez całe rozdanie. Załóżmy więc, że siedząc na środkowej pozycji otwieramy rozdanie zakładem do 2.5x a sprawdza nas tylko gracz na big blindzie. Mamy nad nim pozycję, bo przez resztę rozdania będzie zagrywał jako pierwszy. Co możemy z tym zrobić? Jedną najważniejszą rzecz. Możemy odpowiednio REAGOWAĆ!
Otworzyliśmy, big blind sprawdził. Spadły 3 karty na flopie. Co robi big blind? Zazwyczaj czeka. My możemy wówczas zagrać zakład kontynuacyjny – albo dla wartości (jeżeli karty nam się jakoś zazębiły z flopem) albo dla blefu (jeżeli się nie zazębiły). Możemy również poczekać, aby sprowokować rywala do postawieniu zakładu na turnie. Dlaczego chcemy go prowokować do postawienia zakładu na turnie? Ano dlatego, że prawdopodobnie ma gorsze karty niż my i zechce ukraść pulę. Przed flopem tylko sprawdził, wiedząc że będzie grał bez pozycji. Lepsze karty by z pewnością 3-betował, więc może po prostu uznał, że opłaca mu się dołożyć te 1.5 blinda, żeby chociaż obejrzeć flop. I tak dalej, i w ten deseń.
Zauważmy, że cały czas nie mówimy, jakie MY mamy karty. Bo to w zasadzie nieistotne. Ważne, że możemy zawężać zakres rywala, obserwując, jak zachowuje się w kolejnych rundach licytacji. A możemy to robić dzięki temu, że mamy nad nim pozycję. Kiedyś Doyle Brunson powiedział, że gdyby w każdym rozdaniu mógł siedzieć na buttonie, to wygrywałby wszystkie gry. O kartach nie wspomniał nic…
Pozostałe części naszego Poradnika: Pokerowe ABC
Jak wybrać najlepsze miejsce do gry w pokera?
Pierwsze kroki w internetowym pokerroomie
Zarządzanie pokerowym kapitałem
Blefowanie na najniższych stawkach
Turnieje satelitarne – podstawowa strategia