Poker niejedno ma imię. Wszystkie jego rodzaje i odmiany łączy tak naprawdę tylko talia 52 kart oraz starszeństwo wygrywających układów. Najstarszym i klasycznym rodzajem pokerowej rozgrywki jest gra stolikowa zwana w skrócie cash. Naprawdę duże pieniądze regularnie można wygrywać praktycznie wyłącznie w ten sposób, przeczytaj więc niniejszy materiał uważnie.
Zasady gry stolikowej
Jak wspomnieliśmy, gry cashowe zwane są także grami stolikowymi – przed nastaniem ery pokera internetowego na tym właśnie polegał poker: zbierało się kilku graczy i grali ile dusza zapragnie ograniczeni tylko i wyłącznie zasobnością portfeli oraz wytrzymałością fizyczną. Dzisiaj tych stolików możemy dzięki grze w Sieci zająć więcej niż jeden, zasada pozostała jednak ta sama – głównym założeniem gry cashowej jest to, że można ją rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie.
Każdy stolik cashowy ma ustaloną wysokość stawek w ciemno oraz minimalną oraz maksymalną wysokość buy-ina, czyli pieniędzy, z którymi możemy przy takim stole zasiąść. Przykładowo: przy stole cashowym z blindami 0,5$/0,10$ minimalny buy-in może wynieść 5$ zaś maksymalny 20$. Oznacza to, że aby zagrać przy takim stole musimy dysponować co najmniej pięcioma dolarami, natomiast nie możemy rozpocząć gry ze stackiem wyższym niż 20$. Ogólna zasada jest taka, że maksymalny buy-in wynosi od 100 do 200 dużych ciemnych.
To, że jest określony maksymalny buy-in nie oznacza, że nie możemy mieć przy stoliku więcej żetonów. Oczywiście w trakcie gry możemy swój stan posiadania podwoić, potroić itd. i z takim stackiem grać dalej. Możemy także w każdej chwili zabrać nasze żetony i opuścić stolik. W takim wypadku jednak nie możemy od razu wrócić na ten sam stół z mniejszą ilością żetonów – albo wnosimy cały stack, albo szukamy innego stołu.
Inną cechą gry cashowej jest to, że w wypadku utraty wszystkich żetonów (czy też w wypadku zmniejszenia ilości żetonów poniżej maksymalnego buy-ina) możemy uzupełniać swój stack do maksymalnej wysokości tak długo, aż nam się skończą środki.
Podsumowanie
Gra cashowa faworyzuje graczy dobrych. W ciągu całej rozgrywki nie rosną stawki w ciemno więc nikt nie podlega presji zmniejszającego się stacka, tak jak to bywa w turnieju. Gracz stolikowy może przez całą sesję grać swojego najlepszego pokera, cierpliwie czekając na dobre układy oraz korzystną pozycję. W grach na niskich stawkach to z reguły wystarcza aby odnosić sukcesy. Wyjątkiem są gry na stołach krótkich lub pojedynki heads up – w takich grach żetony często zmieniają właściciela, musimy więc grać używając swoich umiejętności a nie tylko kart.
Gry cashowe na długich stołach bywają monotonne. Przy podobnym poziomie umiejętności przeciwników zysk bywa minimalny, jego wielkość zależy najczęściej od ilości stolików, przy których prowadzona jest gra a w mniejszym stopniu od przewagi umiejętności. W dobie pokera internetowego oraz mnogości programów wspomagających nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby grać jednocześnie przy kilkudziesięciu stołach. Wtedy efekty dobrej gry będą bardziej wymierne.
Ciekawostki
Na koniec ciekawostka – gry cashowe charakteryzują się pewną dowolnością zasad w porównaniu z grami turniejowymi, gdzie ścisły regulamin ogłasza i egzekwuje jego organizator. Tak więc nie należy do wyjątków sytuacja, że gracze umawiają się na inne zakończenie rozdania niżby to wynikało z sytuacji na stole czy w ogóle zasad gry. Znane są przypadki, że grający umawiają się, w celu zmniejszenia wpływu elementu losowego na wynik rozdania, na kilkukrotne wyłożenie ostatniej lub dwóch ostatnich kart wspólnych. Przykładowo po zagraniu allin na flopie i wyłożeniu trzech zestawów turnów i riverów pula bywa dzielona w stosunku 3-0, 2-1, 1-2 lub 0-3 w zależności od ilości wygrywających układów przypadających na każdego gracza. Ostatecznie grają swoimi pieniędzmi i mogą z nimi robić co im się podoba, kasyno zapewnia tylko krupiera i pobiera rake, czyli ustalony procent od każdej puli ustalonej wysokości. W grach stolikowych zazwyczaj dopuszczone jest także granie przy użyciu gotówki a nie tylko żetonów.