Rodzaje rozgrywek pokerowych – Turnieje Wielostolikowe (MTT)
Turnieje wielostolikowe (Mylti-table Tournaments) to najbardziej atrakcyjne gry dla początkujących pokerzystów. Nawet za niewielkie pieniądze można, przy odrobinie szczęścia i umiejętności, wygrać naprawdę poważne pieniądze. W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienie turniejów MTT a także przedstawimy różne ich rodzaje. Zapraszamy do lektury.
Generalnie rzecz biorąc turniej wielostolikowy charakteryzuje się tym, że gra prowadzona jest na wielu stołach a buy-iny wszystkich zapisanych do gry zawodników składają się na pulę nagród. Regularny turniej MTT nie ma ustalonej z góry liczby graczy – o określonej godzinie startuje i gra w nim tylu zawodników, ilu wpłaciło kwotę wpisowego. Niekiedy w turnieju MTT występuje tzw. późna rejestracja, co oznacza, że przez np. pierwszą godzinę od rozpoczęcia gry możliwe jest zapisanie się do niego wszystkich spóźnialskich. Gracze zapisani „po czasie” z reguły otrzymują ten sam stack początkowy co gracze grający od początku.
Cechą turniejów wielostolikowych o niskim wpisowym (od kilku do kilkudziesięciu dolarów) jest fakt, że stack początkowy w stosunku do blindów nie jest zbyt duży – z reguły 1000 – 1500 żetonów, natomiast te ostatnie rosną dość szybko – co 5 do 15 minut. Wymusza to trochę inną strategię niż w droższych turniejach MTT, gdzie rundy są dłuższe, początkowe blindy niższe a stack początkowy dużo wyższy, nawet 30000 żetonów. Więcej o strategii gry w turniejach wielostolikowych przeczytasz w dziale Strategie i porady.
Turnieje MTT freezout
A więc od początku. Znaleźliśmy na liście turniejów ten odpowiadający nam ze względu na wysokość wpisowego oraz odmianę gry, uiściliśmy odpowiednią opłatę, nadeszła ta godzina i siedzimy przy stoliku. Przed oczami mamy stack 1500 żetonów a w głowie perspektywę wysokiej wygranej – mimo, że zapłaciliśmy jedynie dolara to ze względu na ilość uczestników nagroda za pierwsze miejsce wynosi tych dolarów ponad tysiąc. Spokojnie, tak myśli każdy z tych kilku tysięcy pokerzystów, więc nie dajmy się ponieść emocjom. Jak w kilku słowach przedstawić strategie gry w takim turnieju?
Przede wszystkich nie możemy grać zbyt zachowawczo, gdyż szybko rosnące bliny pożrą nasze żetony. Po drugie – w tanich turniejach bardzo często zdarza się, że do puli dokłada się większość siedzących przy stole. W takim wypadku na nic Twoje umiejętności, strategia czy przewaga pozycji. Albo się dokładasz z byle jaką ręką i w razie powodzenia mocno wzmacniasz swój stack albo zrzucasz karty i czekasz na dwa asy. Jak myślisz, jak zagrywają ci, którzy wygrywają takie turnieje?
Jako się rzekło, turnieje MTT z niskim wpisowym to przede wszystkim loteria, przynajmniej na początku. Później, podczas fazy buble i dalszych, do głosu dochodzi strategia. A imię jej Agresja. Nie da się wygrać takiego turnieju nie kradnąc od czasu do czasu puli z marnymi kartami – jako że blindy rosną szybko, nawet w połowie turnieju może dojść do sytuacji, że suma blindów stanowi dziesiątą cześć średniego stacka. Tylko grając agresywnie mamy szanse dojść w takim turnieju do wysokiej pozycji.
Powyższe rady odnoszą się do turniejów MTT freezout, czyli z jednorazowym wpisowym, gdzie po stracie wszystkich żetonów odpadamy z gry. Istnieją wszakże inne odmiany MTT, o których poniżej.
Turnieje MTT Rebuy
Ciekawą odmianą wielostolikowych turniejów są turnieje rebuy. Oznacza to tyle, że przez określony czas od rozpoczęcia turnieju możliwe jest dokupienie żetonów po stracie wszystkich lub po osiągnięciu poziomu poniżej stacka początkowego. Zazwyczaj dostępny jest jeden rebuy ale są też turnieje, gdzie dokupować żetony możemy bez ograniczeń przez jedną lub nawet dwie pierwsze godziny gry. Pozwala to z jednej strony na trochę luźniejszą grę, bo mamy przecież „kilka żyć”, z drugiej strony pula nagród może wzrosnąć w stosunku do początkowej nawet kilkukrotnie. Z reguły po zakończeniu fazy rebuy możliwe jest dokonanie add-ona, czyli dokupienia dodatkowych żetonów, zwykle stanowiących dziesięciokrotność dużego blinda na chwilę zakupu. O strategii gry w turniejach rebuy przeczytasz w dziale Strategie i porady.
Turnieje MTT Guaranted
Bardzo atrakcyjną formą turnieju wielostolikowego jest turniej Guaranted (GTD) czyli taki, w którym pula nagród bez względu na liczbę graczy jest gwarantowana przez organizatora. Co to w teorii oznacza? Otóż jeżeli w turnieju za dolara z gwarantowaną pulą nagród w wysokości 1000 dolarów zagra tylko 500 graczy, to organizator dokłada do podziału ekstra 500 dolarów. Praktycznie zaś w takich turniejach istnieje późna rejestracja a także możliwość dokonywania nieograniczonych rebuyów przez dłuższy czas, więc bardzo często pula osiąga nawet dwukrotność tej gwarantowanej, na co składają się już tylko sami gracze.
Istnieje jeszcze kilka rodzajów turniejów MTT. Turnieje satelitarne, w których nie wygrywamy pieniędzy tylko możliwość udziału w turnieju droższym czy turnieje Sit and go, które startują wtedy, gdy zapisze się do nich z góry ustalona ilość graczy. O tych turniejach przeczytasz w oddzielnych artykułach.
I na sam koniec – nagrody. Pula nagród w turnieju wielostolikowych składa się ze wszystkich wpisowych uiszczonych przez wszystkich graczy, powiększona bywa przez rebuye i add-ony. Pomniejszona zaś o rake, czyli pewien procent, który pobiera organizator turnieju, czyli operator pokeroomu– z reguły jest to 10% wpisowego, ale już nie rebuya i addona. Także najlepsze dziesięć procent graczy biorących w turnieju partycypuje w podziale puli. Zazwyczaj najniższe płatne miejsce to nagroda w wysokości maksimum podwójnego wpisowego – zwycięzca turnieju może wygrać nawet 30% puli pieniędzy przeznaczonych na nagrody.