Pokerowe ABC

Pokerowe układy - ranking

W tym artykule opisujemy wszystkie pokerowe układy - od najsilniejszych do najsłabszych, tak abyś już nigdy nie miał wątpliwości - co wyższe, kolor czy ful ? Street czy trójka? Sprawdź poniżej! Być może kiedyś grałeś w pokera dobieranego – w niektórych wersjach full jest tam słabszy od koloru! Ta lekka różnica w starszeństwie rąk w stosunku do Texas Hold’em czy Omaha może Cię dużo kosztować w przypadku pomyłki, więc na wszelki wypadek zapamiętaj poniższe. Oto starszeństwo układów pokerowych.

Na początek przypomnijmy, że pokerowy układ składa się z pięciu kart. Czasami ważne są dwie, czasem trzy lub cztery, ale pod uwagę bierzemy zawsze pięć.

Poker królewski (Royal Straight Flush)

Najmocniejszym pokerowym układem jest poker królewski (royal straight  flush) . Jest to pięć kart w jednym kolorze od asa do dziesiątki – czyli na przykład as pik, król pik, dama pik, walet pik i dziesięć pik. Prawdopodobieństwo spotkania się królewskim pokerem czy to u siebie czy u przeciwnika jest najmniejsze, stąd też jego najwyższa pozycja w rankingu pokerowych układów.

 Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - poker królewski

Poker (Straight Flush)

Trochę słabszym układem ale wciąż prawie zawsze gwarantującym zwycięstwo jest poker (straight flush). Jest to układ pięciu kart w jednym kolorze ułożonych w kolejności – czyli na przykład dwójka kier, trójka kier, czwórka kier, piątka kier i szóstka kier.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - poker

Kareta (Four of a Kind)

Niżej od pokera w hierarchii pokerowych układów znajduje się kareta (four of a kind). Na karetę składają się cztery karty jednej wartości, na przykład cztery damy.

W tym momencie przypominamy sobie, że w pokerze gra pięć kart a nie cztery – w wypadku, gdy na stole leżą cztery damy nie zawsze mamy remis – rozdanie wygrywa posiadać najwyższej karty piątej ! Dla przykładu: masz w ręku asa i dwójkę, przeciwnik ma dwa króle a na stole leżą cztery damy i dziewiątka. W takim wypadku rozdanie wygrywasz ty – masz najwyższą piątą kartę do układy, tzw. kickera, w tym wypadku asa. Trochę inaczej będzie to wyglądało w odmianie Omaha, gdzie ze stołu możesz użyć tylko i wyłącznie 3 kart – zasady gry w Omaha znajdziesz TUTAJ.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - kareta 

Ful (Full House)

Kolejnym, słabszym od pokera królewskiego, pokera i karety układem jest ful (full house) czyli trzy karty jednej wartości plus dwie karty jednej wartości - na przykład trzy dziesiątki i dwa walety. Zawsze najpierw pod uwagę bierzemy trzy jednakowe karty, więc na przykład starszy będzie ful z trzema waletami i dwiema dziewiątkami od fula z trzema ósemkami i dwoma asami.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - ful

Kolor (Flush)

Od fula niższy jest kolor (flush). Na ten układ składa się pięć kart w jednym kolorze, na przykład osiem trefl, dziesięć trefl, walet trefl, dama trefl i as trefl. W wypadku spotkania się dwóch takich układów – dwóch kolorów – zwycięskim jest ten, w którym występuje najwyższa karta. Kolor składający się z waleta, dziewiątki, piątki, czwórki i dwójki  przygrywa z kolorem składającym się z króla, dziesiątki, ósemki, szóstki i trójki. W wypadku jednakowych wartością najwyższych kart w układzie, pod uwagę bierze się kolejne.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - kolor

Strit (Straight)

Słabszy od koloru jest strit (straight). Jest to pięć kart ułożonych po kolei w różnych kolorach – na przykład dama kier, walet pik, dziesięć karo, dziewięć karo i osiem trefl. Tak samo jak w wypadku koloru, o wygranej w konfrontacji dwóch stritów decyduje najwyższa karta – strit na asie wygra ze stritem na królu. Gdy oba strity za najwyższą mają kartę o jednakowej wartości, wtedy pula jest dzielona.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - strit

Trójka (Three of a Kind)

Niższym od strita pokerowym układem jest trójka (three of a kind) – trzy karty jednakowej wartości, na przykład trzy króle. W przypadku, gdy dwóch lub więcej graczy ma ten sam układ (bo na przykład te trzy króle leżą na stole) o zwycięstwie decyduje najwyższa karta czwarta, lub nawet piąta – załóżmy, że masz asa i damę, twój przeciwnik ma asa i waleta a na stole leżą trzy króle, piątka i szóstka – w takim wypadku o twojej wygranej decyduje dama przy asie.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - trojka

Dwie Pary (Two Pair)

Kolejnym układem są dwie pary (two pair), czyli na przykład dwa króle i dwie siódemki. W konfrontacji dwóch takich układów wygrywa oczywiście ten, na który składa się wyższa para, a w wypadku gdy obaj gracze mają tę wyższą parę jednakowej wartości – para niższa. W sytuacji, gdy obaj gracze mają takie same dwie pary, o wygranej decyduje karta piąta.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - dwie pary

Para (One Pair)

Prawie na samym dole hierarchii układów pokerowych jest układ składający się z dwóch takich samych kart, czyli para (one pair), na przykład dwa walety. Jest to jeden z najczęściej spotykanych układów, najczęściej również będzie walczył z takim samym, czyli z parą u przeciwnika. W wypadku, gdy wasze pary są różnej wartości oczywiście wygrywa ta wyższa. Gdy macie taką sama parę (na przykład po dwie damy) o wygranej decydują pozostałe karty – wygrywa posiadacz najwyższej.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - jedna para

Wysoka karta / Bałagan (High card / Nothing)

Najsłabszym układem pokerowym jest tak zwana wysoka karta (high card). Jest to pięć kart nie tworzących żadnego z powyższych układów - na przykład dama, dziesiątka, ósemka, czwórka i trójka. Zdarzyć się jednak może, że także twój przeciwnik nie ma żadnego układu w swoich kartach – wtedy o wygranej decyduje najwyższa z posiadanych kart, a jeżeli u obu graczy są one tej samej wartości – pod uwagę bierze się karty kolejne. I tak układ złożony z asa, szóstki, piątki, czwórki i dwójki wygra z układem złożonym z króla, damy, waleta, dziewiątki i siódemki.

Ranking układów pokerowych - Hazardowo.com - wysoka karta

Gotowy do gry online ?

Sprawdź najlepsze miejsca do gry w pokera w internecie !

Portal Hazardowo.com rekomenduje!

 

 

Dodaj komentarz

Hazardowo rekomenduje: