Poker Karaibski – Wprowadzenie
Poker Karaibski to gra o bardzo prostych zasadach a dzięki możliwości częstych i wysokich wygranych przy dobrych układach oraz kumulacji jackpota – również bardzo popularna. Nie ma chyba na świecie kasyna internetowego i naziemnego gdzie nie możnaby zagrać kilku rozdań w „karaiba”.
Oficjalna angielska nazwa to Caribbean Stud Poker lub w skrócie Caribbean Poker. Należy przy tym pamiętać że zwrot „Stud” jest ogólnym pojęciem dla szerokiej grupy odmian pokera, nie tylko dla pokera karaibskiego.
Poker Karaibski – Rozgrywka
Gra prowadzona jest przy półokrągłym stole z miejscami dla 3-5 graczy, siedzącymi naprzeciw krupiera. Poker Karaibski rozgrywany jest standardową talią 52 kart, rozdawanych z buta. Celem gry jest skompletowanie wyższego układu niż krupier z pięciu kart, które otrzymuje każdy z graczy. Gra rozgrywana jest w układzie gracz kontra krupier, poszczególni gracze nie rywalizują między sobą.
W większości kasyn gra w pokera karaibskiego jest urozmaicona progresywnym jackpotem czyli bonusową pulą skumulowaną. Jej aktualna wysokość wyświetlana jest na tablicach świetlnych w okolicach stołów lub na stole pokera w przypadku kasyn internetowych. Pula jackpota może dotyczyć konkretnego kasyna, sieci kasyn lub operatora w internecie. Przed każdym graczem znajdują się trzy pola, które może obstawić w każdym rozdaniu: pole Jackpota, pole Ante i pole Zakładu (Bet box). Jeśli chcemy zagrać o pulę skumulowaną, obstawiamy pole Jackpota stałą kwotą ustaloną przez kasyno, niezależną od wysokości naszego zakładu.
Poker Karaibski – Zasady
Gra w karaiba rozpoczyna się obstawieniem zakładu obowiązkowego (początkowego = Ante). Każdy gracz musi podjąć decyzję za ile zagra w tym rozdaniu i obstawić pole Ante przed rozdaniem kart. W tym momencie należy również podjąć decyzję, czy chcemy zagrać dodatkowo o Jackpota, tak jak opisano to powyżej. Jeśli tak, obstawiamy również to pole a nasze uczestnictwo w potencjalnej wygranej oznaczone jest podświetleniem naszego boxu do czasu zakończenia rozdania.
Kolejny etapem gry jest rozdanie przez dealera pięciu zakrytych kart każdemu z graczy. Krupier rozdaje również pięć kart sobie, z czego cztery są zakryte a jedna z nich odkryta i widoczna dla wszystkich graczy. Należy wówczas spojrzeć na rozdane karty i ocenić siłę układu. Wiele z kasyn internetowych podpowiada graczowi jaki ma układ na ręku, więc ciężko przegapić kolor czy pomylić parę z trójką.
Jeśli nie mamy układu lub nie chcemy grać z niskim układem, pasujemy (ang: fold). Gracze, którzy pasją tracą swój zakład Ante i zakład na kumulowanego jackpota. Jeśli decydujemy się zagrać, robimy tzw. sprawdzenie (ang: call) krupiera, czyli płacimy jeszcze dwa razy wartość Ante na polu zakładu (Bet Box).
Nadchodzi drugi po rozdaniu ekscytujący moment gry w pokera karaibskiego – krupier odsłania swoje karty. Teraz okaże się, kto wygrał i ile! Mimo że już wcześniej znaliśmy jedną z kart krupiera, nie oznacza to, że wygramy tyle ile warty jest nasz układ wg. tabli wypłat. Karty krupiera muszą się zakwalifikować do sprawdzenia, to znaczy że dealer musi mieć przynajmniej Asa i Króla (lub każdy inny mocniejszy układ – para, dwie pary, itd). Jeśli krupier nie kwalifikuje się, wówczas niezależnie od tego co mamy na reku otrzymujemy jedynie podwojoną wysokość zakładu Ante, a nasz zakład sprawdzjący (bet) zostaje zwrócony w tej samej wartości bez dodatkowych wygranych. Jeśli dealer jednak się kwalifikuje do sprawdzenia (ma AK lub wyżej) wówczas Twoje karty zostają odsłonięte dla innych (oczywiście w karaibie na żywo, w internecie widzisz je cały czas) i porównane z kartami dealera. Jeśli masz wyższy układ pokerowy niż krupier, otrzymujesz swój zakład sprawdzający pomnożony o współczynnik zgodny z tabelą wypłat obowiązująca w danym kasynie. Możesz się z nią zapoznać zawsze przed rozpoczęciem gry.
Poker Karaibski – Wypłaty
Oto przykładowa struktura wypłat w pokerze karaibskim:
Nic – 1 do 1
Jedna para – 1 do 1
Dwie pary – 2 do 1
Trójka – 3 do 1
Strit – 4 do 1
Kolor – 5 do 1
Full – 7 do 1
Kareta – 20 do 1
Poker – 50 do 1
Poker Królewski – 100 do 1
Wypłaty jackpota różnią się w zależności od kasyna, ale w większości wypadków schemat jest podobny:
Kolor (niższe układy nie płacą z puli jackpota) – 50 x zakład Jackpot
Full – 100 do 150 x zakład Jackpot
Kareta – 500 x zakład Jackpot
Poker – 10% sumy jackpota lub stała kwota (kilka tysięcy dolarów)
Poker Królewski – 100% jackpota
Opłacalność gry z zakładem na jackpota zależy oczywiście od jego wysokości. Jeśli jest to suma powyżej 30.000 USD (przy stałym zakładzie jackpot 1$ na rozdanie) wielu graczy uważa, że można pozwolić sobie na ryzyko takiej loterii. Większość kasyn po wypłacie trafionego jackpota, redukuje jego kwotę do sumy wyjściowej (z reguły 10.000$).
Wszystkie powyższe kwoty należy sprawdzać indywidualnie w każdym kasynie przed rozpoczęciem gry.